IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лагард: Обвиненията на Гърция към МВФ са "глупости"

В писмо до Ципрас ръководителят на фонда заявява, че екипът ѝ има "пълното ми доверие и личната ми подкрепа"

09:20 | 04.04.16 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард нанесе обратен удар на Гърция заради обвиненията, че фондът се опитва да доведе страната до дефолт, описвайки идеята като „глупости“.

В кратко писмо до гръцкия министър-председател Алексис Ципрас Лагард защитава екипа на МВФ, който се оказа в центъра на скандала заради изтекла стенограма от телеконферентен разговор, в който се обсъждат трудните преговори по спасителния заем, съобщава Financial Times.

Ципрас твърди, че изтеклият документ от разговор в средата на март, който бе публикуван от WikiLeaks, повдига въпроса дали Атина може да продължи да работи с двамата представители от МВФ. Лагард казва, че екипът ѝ "се състои от опитни служители, които имат пълното ми доверие и личната ми подкрепа“.

Лагард избягва да отправя обвинения към Атина, че е отговорна за шпиониране на представителите ѝ, но предупреждава Ципрас, че „е критично важно властите Ви да гарантират среда, която уважава конфиденциалността на личните обсъждания [на екипа]“.

Скандалът бе предизвикан от коментари в стенограма, в които представителите на МВФ изразяват неудовлетвореността си за бавния напредък на ЕС при предоставяне на облекчаване на гръцкия дълг. Те споменават, че правителствата в еврозоната в миналото са отлагали важни решения, докато гръцкото правителство не се окаже на ръба на фалита.

Гърция публично изтълкува коментарите като план на МВФ да се удължат преговорите по това дали фондът да участва в последния спасителен заем на страната до юли, когато гръцкото правителство е изправено през следващата си голяма вноска по дълга. Логиката е, че предстоящият краен срок ще засили позицията на МВФ, позволявайки му да накара Германия да позволи облекчаване на дълга, което според фондът е жизненоважно за дългосрочното възстановяване на Гърция.

Скандалът доведе до спешна среща на гръцките министри в събота и до писмо от Ципрас до Лагард, в което той изразява „дълбоките си тревоги“. В него премиерът казва, че залогът в момента е „дали Гърция може да се довери и да продължи добросъвестно преговорите“ с МВФ.

В своя отговор Лагард предупреждава, че самата реакция на Гърция към преписа е унищожила взаимното доверие.

„Инцидентът от този уикенд ме кара да се тревожа дали наистина можем да постигнем напредък в атмосфера на изключителна чувствителност към изявления и от двете страни“, пише тя. „След повече размисъл обаче реших да позволя на екипа ни да се върне в Атина и да продължи обсъжданията“.

В по-нататъшен удар към реакцията на Гърция Лагард пише, че МВФ „води преговорите си добросъвестно, не чрез заплахи, и не комуникираме чрез изтичания на документи“.

Въпреки конкурентните интерпретации на стенограмата, тя остава най-ясният знак до днес, че фондът иска да остави спасяването за 86 млрд. евро на Гърция в ръцете единствено на ЕС и да се спаси от програма, която предизвика вълна от критики.

В документа един от представителите на МВФ в един момент предлага директен подход към германския канцлер Ангела Меркел, който или да я убеди на облекчаване на дълга, или да позволи на МВФ да излезе от програмата.

В писмото Лагард потвърждава, че по нейно мнение Гърция „все още има да измине доста път, докато постигне кохерентна програма, която мога да представя на управителния съвет“.

„Истинската битка е между Германия и МВФ, Гърция е просто зрител“, пише Муджтаба Рахман, който ръководи отдела за анализ на Европа в Eurasia Group. „Тъй като отсъствието на МВФ означава отсъствие и на спасителен заем, Гърция в крайна сметка ще трябва да подкрепи облекчаване на дълга, наистина няма друг избор“.

Няколко наблюдатели в Атина изказват подозрения, че правителството на СИРИЗА може да стои зад изтичането на документите.

„Реакцията на правителството предполага, че то се опитва да създаде криза, за да накара фонда да излезе от гръцката спасителна програма, надявайки се на сделка с по-лесни условия с МВФ“, казва Миранда Зафа, изследовател в Centre for International Governance Innovation.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:41 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 2
doc
преди 8 години
babata laje kato darta ciganka...i ne i puka
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 3
khao
преди 8 години
пак скандали им се привиждат на гърчолята .... само да не праят реформи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
Лека полека им се показват всичките срамотии.Започва черна пропагандна война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още