IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Любовта на Австралия към въглищата може да спъне търговската ѝ сделка с ЕС

Законодателите в Брюксел предупреждават, че няма да ратифицират търговски сделки с Канбера, докато странта не положи повече усилия за намаляване на емисиите си

10:08 | 11.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Австралия изпитва трудности за постигането на сделка за свободна търговия с Европа, поради отказа на страната да постави твърда цел за постигане на нетни нулеви емисии на въглерод, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Australian Broadcasting Corporation съобщи в четвъртък, че законодателите в Брюксел предупреждават, че няма да ратифицират търговски сделки с Австралия, докато тя не положи повече усилия за намаляване на емисиите си.

Компанията цитира Катлийн ван Бремпт, член на Европейския парламент, според която споразумението зависи от „ясна визия“ на Австралия за това „кога и как страната ще стане неутрална по отношение на климата и кога и как ще се откаже от въглищата“.

Като поредната критика към правителството на министър-председателя Скот Морисън Европейският парламент гласува да продължи с въглероден налог върху продукти от страни, в които липсват програми за сериозно намаляване на замърсяването. Въпреки че все още не е ясно в какъв размер би била подобна такса,  ЕП посочва, че износът на Австралия за Европа е на стойност над 15,5 млрд. долара през 2016 г.

Ходовете на Европа показват как подкрепата на Австралия за нейната въгледобивна индустрия правят страната все по-изолирана в чужбина. Австрия разчита на изкопаемите горива за 13% от приходите си от износ, възлизащи на 64 млрд. долара през 2019 г., въпреки че най-големите му пазари, включително Япония и Китай, наскоро си поставиха твърди цели да достигнат въглероден неутралитет.

Победата през ноември на Джо Байдън, поддръжник на по-мащабните действия за намаляване на емисиите на парникови газове, сочени като основна причина за глобалното затопляне, допълнително допринесе за това Австралия да бъде изолирана. През декември Морисън - който също така насърчава износа на нефт и природен газ като начин за стимулиране на бъдещия икономически растеж - не беше поканен да говори на срещата на върха на ООН за климата, тъй като не беше дал достатъчно амбициозен залог.

Австралия започна търговски преговори с ЕС през юни 2018 г., като блокът е третият по големина търговски партньор на страната. Търговският министър Дан Техан заяви, че иска да завърши сделката тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още