IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Макрон остана втори на евроизборите във Франция, но засили позициите си в ЕС

Френският президент може и да остана втори у дома, но на европейско ниво той има отряд от законодатели, които може да нарече свои

16:36 | 28.05.19 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Еманюел Макрон се наслаждава на народната любов. Снимка: Ройтерс</em></p>

Еманюел Макрон се наслаждава на народната любов. Снимка: Ройтерс

Еманюел Макрон може и да е завършил с разочароващо второ място на изборите за Европейски парламент във Франция, но сега неговата битка за влияние в Брюксел може да започне сериозно – а той е в по-силна позиция да води тази борба отколкото преди две години.

Френският лидер може и да не е успял в неделя да победи крайнодясната партия на Марин Льо Пен - дуел, който Макрон оползотвори преди гласуването, но сега той има отряд от европейски законодатели, които може да нарече свои, което му дава повече лостове за постигане на цели на европейската сцена.

"Макар да завърши втора след Льо Пен, партията на Макрон има повече шансове да бъде в главна роля - дори решаваща за издигане на водещи фигури, отколкото партията на Марин Льо Пен", каза Манюел Лафон Рапнуй - ръководител на парижкия клон на мозъчния тръст Европейски съвет за външна политика (European Council on Foreign Relations ECFR), за Ройтерс.

"Разбира се, по отношение на политически капитал, по отношение на имидж, това не е много добре за Макрон", каза той. "Но от институционална гледна точка, с тази нова конфигурация на Европейския парламент, сега той е в по-добра позиция".

Партията на Макрон, проевропейската "Република, напред!", беше създадена едва през 2016 г., което означава, че досега той нямаше депутати в Европарламента, а това ограничава влиянието му.

Завършил с по-малко от един процентен пункт след Льо Пен, която се представи по-слабо отколкото преди пет години, сега той е на път също да получи 23 места, колкото има крайнодясната лидерка, в новия законодателен орган.
Това трябва да е достатъчно, за да стане най-големият национален контингент в третия по големина блок в парламента, центристката група, известна в момента като АЛДЕ, където Макрон сега ще командва, изнасяйки на преден план своята младост и тежестта на Франция.

Докато германският канцлер Ангела Меркел постепенно напуска сцената след почти 15 години на власт, Макрон енергично се стреми да поеме неофициалния плащ на лидер на Европейския проект.

С две досега доминирали сили в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП) вдясно и Социалисти и демократи (СД) вляво - които не събират 376 места, нужни за мнозинство в Европейски парламент, АЛДЕ ще стане ключова за всяка коалиция.

Затова стратезите на Макрон гледат с оптимизъм на "разочароващите", но "почетни" резултати, които рязко контрастираха с болезнените загуби в средата на мандата, които получиха предишни френски правителства.
В Брюксел помощниците на Макрон гледат на себе си като на съществени фигури: който и да иска да сформира мнозинство в Европейския парламент, ще трябва да го направи с Макрон и АЛДЕ.

"За пръв път ЕНП и СД ще трябва да постигат компромис с центристка, проевропейска сила - в която ние ще имаме централна и решаваща роля - и която ще бъде напълно необходим партньор", каза президентски съветник.

Нов баланс във френско-германските отношения

Аурата на Макрон - наследена от съкрушителната му победа над Льо Пен през 2017 г., когато други държави като Великобритания и САЩ отстъпваха пред популистки сили, ще бъде нащърбена на масата на лидерите на ЕС в Европейския съвет.

След като евроскептичният Виктор Орбан си осигури победа с 52 процента в Унгария, Макрон ще се бори да наложи своя интеграционен, проевропейски дневен ред, каза за Ройтерс Кристъфър Дембик - икономист в Саксо банк (Saxo bank) в Париж.

Но тъй като консерваторите на Меркел загубиха седем процентни пункта в сравнение с преди пет години, а германските крайнодесни постигнаха успехи, Макрон би могъл да установи по-равнопоставени връзки с Германия, която през изминалите две години осуети повечето от плановете му - от търговска политика до реформа на еврозоната.

Макрон трябва поне да е в състояние да блокира Меркел да не налага своя водещ кандидат за Европейската комисия - Манфред Вебер. "Според нас, предпочитаният кандидат на Ангела Меркел днес е напълно дисквалифициран", каза вчера Паскал Канфен, номер две в кандидатската листа на Макрон, пред радио Франс ентер. ЕНП ще трябва да изключи Орбан от редиците си, за да може каквато и да е коалиционна сделка да бъде одобрена от групата на Макрон, каза той.

Представители на Елисейския дворец бяха въодушевени от възхода на германските зелени, които изразиха по-голяма подкрепа за неговия проевропейски дневен ред отколкото консерваторите и либералите в Берлин, и които могат да бъдат изкушени да сътрудничат в Брюксел.

Други европейски политици също виждат Макрон във водеща роля на сцената на ЕС.
"Може да го харесвате или да не го харесвате, но безспорно той ще бъде лидерът през следващите месеци в Европа, с решаваща роля на човека, от когото зависят нещата", каза бившият италиански премиер Матео Ренци за в. "Журнал дьо диманш".

Португалският министър-председател Антониу Коща, който е социалист, също изрази подкрепа за европейските планове на Макрон преди изборите, като изказа предположение, че френският лидер може да е в състояние да спечели съюзници извън своето центристко семейство в Европейския парламент.

С поглед, устремен към най-високите постове в ЕС, Макрон не загуби никакво време преди да започне преговори с европейските си колеги.

Той се обади на Меркел в неделя вечерта и ще разговаря с другите лидери от ЕС преди неформална среща в Брюксел днес, която ще даде началото на седмици на пазарлъци кой да ръководи главните институции на ЕС.

Испанският премиер Педро Санчес, чийто социалисти са на път да имат най-големия контингент в групата на социалистите в Европарламента, вечеря снощи с Макрон - знак, че двамата лидери гледат един на друг като на влиятелни фигури. Стратезите в Елисейския дворец отдавна се надяваха да примамят испанските социалисти в тяхната "голяма коалиция" на подкрепящи ЕС прогресивни сили.

Съюзниците на Макрон в Европарламента виждат нова, по-влиятелна ера за центристите, а напускащият лидер на АЛДЕ Ги Верхофстад отхвърля идеята, че второто място на Макрон след Льо Пен е "поражение".
"Това, което вие наричате поражение, аз наричам победа", каза той.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 2
majnata
преди 4 години
"Съюзниците на Макрон в Европарламента виждат нова, по-влиятелна ера за центристите, а напускащият лидер на АЛДЕ Ги Верхофстад отхвърля идеята, че второто място на Макрон след Льо Пен е "поражение"."Това, което вие наричате поражение, аз наричам победа", каза той."Дааа... нормалните хора се женят за млади мацета , тоя за баба си , за нормалните хора това е изборна загуба , за тоя е победа ...абе все наобратно ...що ли ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още