IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мей е готова да се откаже от искането си за ирландската граница

Ходът може да остави Великобритания в митническия съюз на ЕС за неопределено време

22:55 | 19.10.18 г. 2
<p>
	Британският премиер Тереза Мей.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Британският премиер Тереза Мей. Снимка: Ройтерс

Британският премиер Тереза Мей е готова да се откаже от едно от ключовите си искания за Brexit, за да разреши спорния въпрос за ирландската граница и да открие пътя за постигане на споразумение, съобщават запознати източници, цитирани от Bloomberg.

Мей е готова да приеме план Б за границата между Великобритания и Ирландия, която няма времеви лимит. Въпреки че Европейският съюз и много компании искат това, решението може да породи криза в британското правителство, която дори да коства поста на Мей.

До този момент тя настояваше правната гаранция, че няма да се появи нова граница на остров Ирландия да бъде строго ограничена във времето. Мей и политиците в нейната Консервативна партия, които подкрепят Brexit, искат крайна дата, за да предотвратят забавяне на излизането на Великобритания и да гарантират, че страната може да сключва собствени търговски споразумения по света, освободена от митническите правила на Европейския съюз.

ЕС обаче отхвърли позицията й и преговорите са блокирани от месеци.

Сега Мей и екипът й от съветници за Brexit приемат становището на съюза за гаранция с отворен край с оглед намирането на „трайно“ решение, съобщава един от запознатите източници. Предложението е цяла Великобритания да остане обвързана с митническите правила на ЕС. Ще бъдат въведени и някои нови проверки на стоки между Северна Ирландия и континенталната част на Великобритания.

Курсът на паунда се повиши след новината.

Проблемът за лагера на привържениците на Brexit в кабинета на Мей е, че договореното решение за ирландската граница може да наруши дългосрочното статукво за цяла Великобритания. Бизнесът отдавна призовава страната да остане в митническия съюз, за да се улесни търговията с блока. Главният преговарящ от името на ЕС Мишел Барние многократно предлагаше този вариант за изход от задънената улица. В британския парламент основната опозиционна Лейбъристка партия също настоява за митнически съюз.

Щекотливият въпрос как да бъде избегната твърда граница между Великобритания и Северна Ирландия бави напредъка в преговорите за Brexit от март. Времето на преговарящите екипи на ЕС и Великобритания за определянето на условията на развода и очертаването на бъдещето на търговските споразумения изтича, тъй като страната трябва да напусне блока на 29 март.

Новата предпазна мрежа ще бъде гаранция с отворен край в случай, че бъдещото търговско споразумение между Великобритания и ЕС не предотвратява необходимостта от митнически проверки на ирландската граница, съобщава източник, запознат с позицията на Великобритания.

Подробностите трябва да бъдат уточнени в залата за преговори, но представители на Великобритания и ЕС смятат, че планът ще бъде приемлив и за двете страни, допълват източниците.

Мей избегна пряк отговор, когато беше помолена да потвърди, че това е позицията й в четвъртък. Тя каза само, че никой не иска да бъде необходима предпазна мрежа.

Все още обаче остава един проблем. Великобритания опитва да убеди ЕС да се откаже от собствената си предложена предпазна мрежа, която на практика би отделила Северна Ирландия от останалата част на Великобритания. ЕС иска клаузата му да бъде включена в споразумението за оттегляне, дори само като вторична гаранция, до която да се прибегне в краен случай, ако клаузата на Великобритания се провали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:47 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Не си правете илюзиите.ЕС НЯМА ПОДПИСАН НИТО ЕДИН ОДИТ.НИКОЙ ОДИТОР НЯМА ДА ПОДПИШЕ НЕЩО, В КОЕТО ИМА СТОТИЦИ МИЛИОНИ СКРИТИ ФОНДОВЕ.А СЕ ПРЪКНЕ НЕЩО, ЗАПЛАШВАЩО ЕС, ОТДЕЛЯТ СЕ МИЛИОНИ ЗА ПОЛИТИЦИ, ДЕМОНСТРАЦИИ И МЕДИИ.САМО ТУКАШНАТА НЯМА ДА ПОЛУЧИ БОНУСИ, ЩО СМЕ 3-ТИЯ СВЯТ.У БРИТАНИЯТА СЕГА СКОРО С РЕЙСОВЕ ШЕ КАРАТ ДЕМОНСТРАНТИ - ДА ВИКАТ ЗА ЕС, ЗА ОСТАВАНЕ В ЕС, ЗА НОВ РЕФЕРЕНДУМ,ТАЯ ЗЛА ГАД ИСКА ДА ЦОЦА ОТ ЕС, НО НИЩО ДА НЕ ПЛАЩА.МОЖЕ ДА СТОИ РАЗКРАЧЕНА СЪС СТОЛЕТИЯ, СТИГА ДА НЕ ПЛАЩА КИНТИ !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още