IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Международни кредитори подкрепят руски газов проект с 9,5 млрд. долара

Руското арктическо съоръжение за втечнен природен газ е получило редица предложения за кредитиране от европейски и азиатски финансови институции

20:49 | 18.09.20 г. 31
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Международни кредитори са осигурили финансова подкрепа в размер на около 9,5 млрд. долара за руски проект за втечнен природен газ (LNG) в Арктика, показва документ, видян от Ройтерс.

Проектът на стойност 21 млрд. долара, който получи окончателно одобрение за инвестиция преди година, се очаква да влезе в експлоатация през 2023 г. и да достигне пълния си капацитет от почти 20 милиона тона годишно през 2026 г.

Въпреки че енергийната индустрия рекламира природния газ като по-чиста алтернатива на въглищата или суровия петрол, той е източник на въглеродни емисии и критиците смятат, че проектите за производство на LNG е трудно да се примирят с плановете за преход към нисковъглеродна икономика, предвиден в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., както и в Зелената сделка на Европейския съюз (ЕС). 

Интересът на международните институции обаче дава тласък на развитието на Arctic LNG 2, разработван от руската компания Novatek (Новатек), на фона на плановете на Москва да увеличи своя дял на световния пазар на LNG.

Сред поддръжниците на прокета  са френската държавна инвестиционна банка и кредитна агенция Bpifrance с оферта от 700 млн. долара за кредитно финансиране, Китайската банка за развитие, която се очаква да предложи 5 млрд. долара, и германската Euler Hermes с оферта за 300 млн. долара.

Японската банка за международно сътрудничество също е посочена в документа, като нейното предложение е за предоставяне на механизъм от 2,5 млрд. долара, там фигурира и неназована руска банка с оферта от 1,5 млрд. долара, както и италианската SACE, която ще предостави на проекта 1 млрд. долара.

Руският топ кредитор Сбербанк вече заяви по-рано, че е готов да предостави повече от 2,7 милиарда евро финансиране за проекта, чиято цел е да преработи газ от полуостров Гидан и да изпрати 80% от LNG до Азия.

Общата сума, посочена в документа, ако бъде одобрена, ще покрие необходимостта от външно финансиране, оценено по-рано от Новатек на 9-11 млрд. долара.

Сред партньорите по проекта личат имената на френската Total, China National Petroleum Corp, CNOOC и консорциум, съставен от Mitsui & Co. и JOGMEC, преди позната като Japan Oil, Gas and Metals National Corp.

В документа се казва, че Bpifrance Assurance Export е дала „положително становище“ за стратегическата гаранция „при последващо проучване на рисковия профил на проекта и неговите икономически основи“.

Отношенията между Европа и Русия, включително по темата за енергетиката, остават напрегнати, след като отравянето на руския опозиционен политик Алексей Навални предизвика призиви за отказ от друг ключов енергиен проект между двете страни - „Северен поток 2“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

31
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 3 години
що бе, възможно е ! преди години, като студентче бях попаднал на една руска водка... 200 грама и виждаш космически кораби у ябълкова градина и още квото си искаш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 5
nobel
преди 3 години
Всичко е възможно на тоя свят. Само едно нещо е невъзможно. Да се прочете свястна мисъл в някой твой коментар
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Мокрите сънища на червената празна кратуна - да види руски танкове във Вашингтон...Да ти кажа, че е много по-вероятно да видиш китайски дронове в Сибир.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 5
markov
преди 3 години
Да Карфиолов , успокои ся ................ Руснаците отдавна са фалирали, Газпром е нарязан за скрап, Роснефт и той, Сибир вече е разпарчетосан между САЩ Япония и Китай , Путин лежи в Хага доживотно , Навални е министър председател на останалото от Русия ............ само внимавай да не се събудиш рязко и с вик Руските танкове са във Вашингтон да скочиш от петия етаж ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 4
nobel
преди 3 години
Имаш прекрасна възможност да го постигнеш - просто не пиши глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 6
Oбичам България
преди 3 години
Смешен си. Не знам на кого викаш козяк. За разлика от теб аз не съм чуждопоклонник. Не ми пука въобще за това от кого ще пазарува Германия горива - интересува ме родината да е добре и аз да съм добре. Също така виждам, че избиваш комплекси с обиди в интернет и имаш закачка с определени хора - не ме вкарвай в такива диалози, защото няма да падам на нивото ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 6
nobel
преди 3 години
Откъде да знам, може и така да е. Човечеството е стигнало да такъв висш етап от своето развитие, че никакъв друг проблем за разискване не е останал и този е последният
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 3
nobel
преди 3 години
Ако се съди по броя на коментарите, то по-важно нещо от Северен поток 2 и руският газ на този свят няма
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 4
nobel
преди 3 години
Винаги съм се учудвал защо крайно незначителната тема за руския газ събира такова значително количество коментари. Като се полагат много значителни усилия да ни се обясни колко незначителна е темата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
импе , това са цени със все навлото и регазификация до температура и налягане на стандартна газопреносна мрежа ... иначе убаво си го написал ... и катарците ли продават на загуба ... ?! що са поръчали 80 LNG танкера ?! що са резервирали капацитет на повечето значими терминали в европа за 10 години напред ?! аз мисля че живееш 4-5 години назад за LNG терминалите . я цъкни статистиката за 2018 , 2019 и досега за 2020 ...а за СП2 има ли значение сегашното работното място на герхард шрьодер , или това е детайл от пейзажа , щото по време когато е бил канцлер е организиран проекта ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още