IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Меркел: Нужна е структура, която да запази Украйна като транзитьор на руския газ

Германският канцлер обеща подкрепа за еврокомисаря Марош Шефчович в усилията му да реши казуса с транзита на руския газ за Европа

11:45 | 03.05.18 г. 26
<p>
	Ангела Меркел. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел. Снимка: Архив Ройтерс

Нуждаем се от здрави, трайни и устойчиви структури, които да запазят Украйна като транзитна държава за Европа на руския природен газ, коментира германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция в Берлин. Вчера тя разговаря със словашкия си колега Петер Пелегрини.

Тема на разговорите е бил и "Северен поток" 2, става ясно от изявлението на Меркел, цитирано от пресцентъра на германското правителство.

Словакия ще бъде една от страните, засегнати от плановете за прекратяването на транзита на руски газ през Украйна. Москва има намерение да спре или намали до минимум преноса на суровина от 2021 година и да пренасочи количествата през "Северен поток" 2 и "Турски поток".

В своя коментар германският канцлер отбелязва, че Словакия в момента е сред основните доставчици на газ за Украйна чрез изградените преди години интерконекторни връзки и голяма принос за енергийната стабилност на страната.

Меркел е категорична, че комисарят по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович, който води преговорите за транзита на газ през Украйна и реализацията на новите руски газови планове, ще получи нейната пълна подкрепа.

"Северен поток" 2, чийто най-голям лобист в ЕС е Германия, предвижда изграждането на още две тръби по дъното на Балтийско море. По този начин руският природен газ заобикаля не само Украйна, но и Полша и други източноевропейски държави. Само Киев изчислява загубите за икономиката си от липсата на транзитни такси в размер на около 3 млрд. долара годишно.

Другият път на газа - в южно направление, е "Турски поток", за който "Газпром" съобщи, че първата тръба е успешно положена. Предстои работата на сушата, както и финализирането на дейностите около втората тръба по дъното на Черно море. Именно през втората тръба Русия планира да доставя газ за Европа, но все още няма ясно решение за трасето. Възможностите са България или Гърция.

В своите коментари след срещата с Пелегрини Меркел коментира още и различията по отношение на миграцията, които имат Германия и Словакия. Германският канцлер обаче е убедена, че Братислава е проевропейски настроена и страната интензивно участва при решаването на въпросите за защитата на европейските граници.

От своя страна Петер Пелегрини коментира, че едно от свързващите звена между Германия и Словакия е автомобилната индустрия и много германски фирми са представени в родната му страна. Той посочи още, че едно от предизвикателствата пред двете държави ще бъде цифровизацията, изкуственият интелект и автономните автомобили. Тези въпроси ще бъдат дискутирани на ниво Европейски съвет, тоест от лидерите на общността, през следващите месеци, коментира още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

26
rate up comment 8 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
Той Майданът почна с ЕС- предателството по отношение на Украйна, та... Според мен, Меркел'ца изобщо не ги мисли украинците, а само блъфира. А, може да иска да запази инфраструктурата само, за случаи на форсмажор. Пет пари не дава за жовтоблакитните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 11 rate down comment 2
abdul
преди 5 години
Че корабите или тръбите нямат поддръжка?Или ти си от школата на алтернативнопазарните ***..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 12 rate down comment 0
KPetkov
преди 5 години
Тя Меркел ги мисли тия глупости, ама жената има икономика да крепи, и то не каква да е ами четвъртата в света. Тая икономика гори бая газ, въглища и нефт. Решили са германците да закриват АЕЦ-а през 2020, а произвоството на ядрен ток е 17% от общото. При положение, че прогнозите са до 2030 г. да намалее производството на газ в ЕС с около 40% германците си правят сметките. Меркел ще подкрепя Украйна, ама само морално.На 5 страничка :)https://***.unece.org/fileadmin/DAM/energy/se/pdfs/nat_gas/geg/geg4_March2017/Item_4_-_Szeles_EU_demand_supplyWeb.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 13
khao
преди 5 години
... имам чувството че сте се събрали от най-големите *** :):) Що ме питаш мен, като това твърдение е изказано от твоите хора ? ... и точно заради него ги храня ? кога ще се научиш да четеш на Български, абдулеее :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 12 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Аз пък не, защото знам отговора:- Защото от фашингтонското посолство не са дали зелена светлина!!!- Защото ДНР и ЛНР не са стигнали го река Днепър!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 15 rate down comment 3
KPetkov
преди 5 години
Само се чудя кога украинците ще си го разстрелят сами?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 20 rate down comment 0
bgMan
преди 5 години
Тая имитира някакво добронамерие към украинците.Ако наистина ги мисли тези глупости дето ги приказва защо просто не подари 50% от Северен Поток 1 и 2 на Украйна? Други грижи няма да са необходими.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 18 rate down comment 4
abdul
преди 5 години
мхм, да. Нито тръбата, нито корабите с течния газ имат нужда от поддръжка, нали така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 19 rate down comment 2
abdul
преди 5 години
Те глупостите на Потрошенко май тепърва предстоят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 13
khao
преди 5 години
Това го твърдите вие, че няма подръжка .. тръбата се строяла веднъж и готово, да ама не.... виж коментарите по надолу :) ... и спри да извърташ фактите, тук не сме глуyпави :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още