IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мигрантите спасяват Германия от логистичните неволи на Великобритания

Делът на работещите мигранти в областите с недостиг на служители в страната е скочил до 49% през 2019 г. от 19% през 2013 г.

15:10 | 13.01.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Работниците мигранти спасяват най-голямата икономика в Европа от логистичните трудности, които среща Обединеното кралство, сочи доклад на Института за икономически изследвания в Кьолн, цитиран от Bloomberg.

Това е така, защото мигрантите заемат нарастващ дял от работните места, за чието попълване компаниите изпитват затруднения - особено за шофьори на камиони, става ясно от доклада.

Същевременно в Обединеното кралство Brexit влоши логистиката, като прекъсна достъпа до работници от Европейския съюз.

Дял на мигрантите в работната сила в Германия и в областите с недостиг на служители

"Празни рафтове в супермаркетите, а в Ikea няма матраци - това, което отдавна е ежедневие във Великобритания, все още не е реалност в Германия", коментират икономисти, ръководени от Хелън Хикман. "Без мигранти недостигът на работна ръка би бил много по-драматичен."

Изчисленията на анализаторите показват, че делът на работещите мигранти, които са активни в области с недостиг на работна ръка, е скочил до 49% през 2019 г. от 19% през 2013 г. Делът на заетите германци на такива работни места се е увеличил по-слабо през този период до 52% от 25%.

Част от увеличението се дължи на факта, че в повече области има недостиг, обясняват от института.

Най-разпространената професия, изискваща специална квалификация, за мигрантите през 2020 г. е тази на шофьори на камион, като над 130 хил. са работили като шофьори в страната - една четвърт от общия брой.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още