IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Московиси: Еврогрупата има нужда от нова схема за мониторинг на Гърция

Според еврокомисаря финансовите министри имат правилните парченца, за да достигнат до решение

11:12 | 21.06.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Финансовите министри на еврозоната „трябва да измислят нещо ново“, за да гарантират, че Гърция ще изпълни ангажиментите си към реформа, след като излезе от спасителната програма за 86 млрд. евро през август, казва еврокомисарят Пиер Московиси.

„Това не е нормална ситуация. Грешка ще е да се преструваме, че случаят с Гърция е същият като с Ирландия, Португалия и Кипър [които също бяха спасявани по време на дълговата криза на еврозоната]”, коментира Московиси, който отговаря за икономическите и финансовите дела в Европейската комисия, в интервю за Politico.

Не трябва да тръгваме в обратната посока и да създаваме четвърта програма под прикритие. Не искам тройката, т.е. институциите, да идат в Атина под друга форма“, казва той. „Очевидно трябва да проследим решителните стратегически позиции с доста детайлни ангажименти. А това си има име – засилен надзор“.

Детайлите за последващия мониторинг са сред ключовите въпроси, които Гърция трябва да реши преди срещата на Еврогрупата днес, докато финансовите министри ще търсят начин да приключат дългогодишното скъпо преживяване, което доближи еврозоната до разпадане.

Москивиси не иска да омаловажава важността на срещата.

Всички се държат сякаш всичко е наред“, казва той. „Не е нормално. Фантастично е. Представете си, ако не успеем да намерим решение в четвъртък. Какво би било посланието за [срещата на Европейския съвет] на 28 юни?“.

Нещата още не са приключили. На са съвсем готови, но сме на пръв път“, добавя Московиси. „Уверен съм, че имаме парченцата, с които да стигнем до решение. Не, всъщност съм сигурен“.

Други въпроси, които министрите трябва да решат, включват размера на финалното плащане за Гърция – между 10 и 15 млрд. евро – и обратното изкупуване на по-скъпи заеми, например от Международния валутен фонд, за да се поддържат разходите за финансиране ниски.

15 млрд. евро е по-убедителна сума от 10, а и е по-лесно да се изкупува обратно с повече пари, отколкото с по-малко“, казва Московиси. „Но това вероятно е една от цифрите, които ще трябва да бъдат коригирани в последния момент“.

За това с колко ще трябва да бъдат удължени матуритетите по дълга Московиси казва, че има нужда от „значителни, но не и абсурдни“ мерки. „Някои казват 15 години, някои казват 7, а други – 10. Двуцифрените числа са по-добри от едноцифрените“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:02 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още