IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

На напрегнатия форум на Г-7 беше постигнат пробив за Иран, но нищо повече

Причината е в много проблеми, разделящи САЩ и техните съюзници

21:19 | 27.08.19 г. 1
<p>
	Среща на Г-7 във Франция. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Среща на Г-7 във Франция. Снимка: Ройтерс

На срещата на върха на Г-7 френският президент Еманюел Макрон проправи пътя за дипломатическо решение на конфликта между Вашингтон и Техеран заради ядрената сделка от 2015 г., но срещата, на която съюзниците бяха рязко разделени, не може да се похвали с нещо друго, пише в свой анализ Ройтерс, цитиран от БТА.

По думите на Макрон, който бе домакин на форума, приключил вчера във френския морски курорт Биариц, иранският президент Хасан Рохани му казал, че е готов за среща с президента на САЩ Доналд Тръмп. Преди да потегли за дома, Тръмп каза на пресконференция, че е реалистично да се очаква среща с иранския лидер през следващите седмици. И двамата ще участват в сесията на Общото събрание на ООН през септември.

Европейските лидери полагат усилия да смекчат конфронтацията между Иран и Съединените щати, откакто Тръмп оттегли страната си от ядрената сделка с Иран миналата година и възстанови санкциите срещу иранската икономика. Макрон оглавяваше опитите за разреждане на напрежението, опасявайки се, че срив на ядрената сделка може да подпали целия Близък изток.

"Това, което ни обединява, и то е голяма стъпка напред, е не само че не желаем Иран да има ядрени оръжия, но и че искаме да постигнем решение с политически средства", каза германският канцлер Ангела Меркел в края на срещата вчера.

В Биариц Тръмп изключи вдигането на санкциите срещу Техеран, но каза, че се водят разговори как страните биха могли да отворят кредитни линии, за да поддържат икономиката му, и подчерта, че не желае смяна на режима, но явно предвид реториката на Техеран напоследък относно способността му да атакува американски интереси, предупреди, че Иран ще срещне "яростна сила", ако осъществи заплахите си.

Малко конкретни резултати

Въпреки постигнатия напредък относно Иран, срещата не доведе до някакви значителни и изпълними обещания, защото имаше толкова много проблеми, разделящи по-конкретно САЩ и техните съюзници - от ескалиращата търговска война на Вашингтон срещу Пекин (за която мнозина се опасяват, че ще прати в рецесия забавената световна икономика) до справянето с ядрените амбиции на Северна Корея и въпроса дали руският президент Владимир Путин да бъде приет обратно в групата.

На миналогодишната среща на върха на Г-7 в Канада Тръмп си тръгна по-рано и се разграничи от заключителното комюнике, което преди това беше одобрил. Сега американският президент каза, че е прекарал добре в Биариц с другите лидери от групата, включваща още Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция и Япония. Все пак още преди форума Макрон реши този път да не се опитва да съгласува общо комюнике след горчивия опит от миналата година и Франция огласи накрая само кратка декларация от една страница, в която се споменаваха световната търговия, Иран, Либия, Украйна и Хонконг.

Тръмп подаде маслинова клонка на Китай след дни на остра вражда между двете най-големи икономики заради търговията, изнервила финансовите пазари и обезпокоила съюзниците му от Г-7. Спорът ескалира миналата седмица, когато и Вашингтон, и Пекин наложиха допълнителни мита върху износа на другата страна. Вчера обаче Тръмп каза, че вярва, че Китай иска да сключи търговско споразумение, след като предната нощ Пекин се свързал с търговски представители на САЩ, за да каже, че иска да се върне на масата за преговори. Той похвали китайския президент Си Дзинпин като велик лидер и каза, че перспективата за разговори е много положително развитие. Запитан за очевидните внезапни обрати в Белия дом той отсече: "Аз така преговарям".

Няма консенсус Русия да бъде върната

На форума Тръмп пропусна заседанието за климатичните промени, на което бе одобрена 20 милиона долара помощ за Бразилия и нейните съседи за спирането на горските пожари в Амазония. Макрон каза, че Тръмп бил съгласен с инициативата, но нямало да присъства заради ангажименти за двустранни срещи.

По думите на Макрон няма консинсус по предложението на Тръмп Русия да бъде поканена обратно в групата, известна преди като Г-8. Москва беше изключена през 2014 г., след като анексира украинския полуостров Крим и после подкрепи бунта срещу Киев в индустриалния район Донбас в Източна Украйна.

Двама европейски представители казаха, че опитите на "шерпи" на форума да бъдат договорени декларации за глобално сътрудничество в областта на изкуствения интелект и джендър равенството били блокирани от американската делегация по време на преговорите, продължили до късно през нощта в неделя срещу понеделник.

"Да кажем, че нашите заседания бяха по-тежки и по-продължителни, отколкото предполагахме първоначално, защото една делегация безцеремонно блокира почти всичко, показвайки липса на воля за истински преговори и напредък", каза високопоставен европейски дипломат, пожелал анонимност.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:40 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
Sokratus
преди 4 години
Макрон се опитва да стане Европейски лидер. Но решаването на проблемите създадени от друг но му носят позитиви! Макрон айко иска да стане Европейският политик, трябва да решава само глобални проблеми, като с Амазония, Глобалните корпорации, замърсяването, а не локални създадени от някой диктатор!Иран и Русия са дребни проблеми за Г7! Ако са решили да стават Г8, да поканят Австралия. Първо отговаря изцяло на всички икономически показатели, после и на географски и на стратегическите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още