IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Над 44% от местата за къпане в България са с отлично качество на водата

Австрия, Кипър, Гърция, Люксембург и Малта са страните с най-добри водоеми за къпане, сочи доклад

18:29 | 29.05.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В България 44,2% от проверени 95 места за къпане са били с отлично качество на водата през 2017 г., сочи публикуваният днес годишен доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и Европейската комисия, цитиран от ДПА.

През 2016 година от проверените 94 места с отлично качество са били 64,9 процента. Миналата година е установен само един водоем с лошо качество на водата за къпане в България, както и предходната година. С добро качество на водата са били 45 места или 47,4 процента от проверените обекти, а със задоволително 6 обекта или 6,3 на сто.

Данните в доклада се основават на проверки на качеството на водата в близо 22 000 речни, морски и езерни обекти в Европа през 2017 година, включително Швейцария и Албания, които не са част от ЕС.

Според документа, публикуван преди летния сезон на отпуските, Австрия, Кипър, Гърция, Люксембург и Малта са страните с най-добри водоеми за къпане. В тези пет страни водните басейни с отлично качество на водата за къпане представляват над 95 процента. В Малта близо 99 процента от всички водни басейни са с отлично качество през миналата година, в Кипър - 97,3 процента, а в Гърция - близо 96 процента - отлични данни за туристическия сектор.

Начело е Люксембург, където от проверените 12 водоема всички са с отлично качество.

Качеството на водата за къпане в Европа се подобри през последните години, отбелязват Европейската комисия и ЕАОС.

В 30-те страни, обхванати от проучването 85 процента от местата за къпане са получили отлична оценка, което е лек спад спрямо 2016 година. Това се дължи главно на летните дъждове, които са се отразили на резултатите от тестовете. 

Спрямо 2013 година обаче делът на отличните водоеми се е повишил с 3 процента. Според доклада всички обхванати места за къпане в Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Гърция, Латвия, Люксембург, Малта, Румъния, Словения и Швейцария покриват минималните стандарти за качество.

Около 1,4 процента или 306 водоема са били с лошо качество на водите за къпане, което представлява риск от болести като диария. През 2016 година броят им е бил 316.

Страните с най-много на брой водни обекти за къпане, които не отговарят на стандартите на ЕС през 2017 година са Франция (80), Италия (79) и Испания (38).

Страните с най-висок дял на водите за къпане, които не отговарят на стандартите на ЕС, са Естония (7,4 процента), Ирландия (4,9 процента) и Великобритания (3,3 процента).

Направени са изследвания за два типа бактерии: ешерихия коли и чревни ентерококи.

Основни причинители на замърсявания за водите са били канализации и отпадъци от животновъдна и земеделска дейност. Наводненията и обилните валежи могат да увеличат замърсяването в реки, езера и морета и да предизвикат преливане на канализации, се посочва в доклада.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още