IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-големият газов оператор в Европа инвестира 7,4 млрд. евро в зелена енергия

В стратегическия план за 2020-2024 г. Snam се фокусира върху възобновяемата енергия и преноса на „зелен“ водород

15:38 | 25.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Италианският оператор на газопреносни мрежи Snam SpA си постави амбициозна цел за постигане на нулеви емисии на парникови газове до 2040 г., увеличавайки инвестициите в зелени енергийни проекти и водородни технологии, съобщава Bloomberg.

В стратегическия план за 2020-2024 г. най-голямата европейска компания за пренос на газ обяви инвестиционен план за развитие и енергиен преход в размер на 7,4 млрд. евро, който е с 1 млрд. евро повече от предходния.

Snam планира да удвои инвестициите в нови дейности, свързани с енергийния преход, на обща стойност 720 млн. евро до 2024 г. Компанията заяви, че 600 000 тона еквивалент на въглероден диоксид ще бъдат избегнати в плана поради новите мерки, които тя предприема. 

Петролните и газовите компании си поставят нулеви нулеви цели, за да покрият така наречените емисии от обхват 1 и 2 от производството на енергия. Новият план на Snam призовава за постигане на нетни нулеви емисии в рамките на 20 години чрез намаляване на преките и непреки емисии на въглероден диоксид, предизвикани от целта за намаляване на обхвата 1 и обхвата 2 от 50% до 2030 г. Компанията също така обяви ангажимент за намаляване на емисиите от обхвата 3, които идват от крайната употреба на продуктите.

Европейските петролни компании Royal Dutch Shell, Total, BP, Eni, Repsol и Equinor също планират да намалят емисиите от обхват 1 и 2 с 265 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид до 2050 г., според данни на Bloomberg NEF.

Главният изпълнителен директор на Snam Марко Алвера планира развитие и по отношение на водорода чрез сделки с технологични компании чрез капиталови инвестиции. Той заяви, че 50% от инвестициите в новия план са насочени към развитие на инфраструктурата, която да бъде пригодена за пренос на водород.

Компанията не предвижда широка консолидация при комуналните услуги, но очаква „по-голяма степен на сътрудничество“, изтъква Алвера в интервю за Bloomberg.

Европейският съюз (ЕС) постави водорода в основата на мерките за намаляване на парниковите газове и достигане на климатичен неутралитет до 2050 г. Водородът, ако се произвежда чрез възобновяеми източници, може да замести въглищата, петрола и в крайна сметка природния газ и да помогне за елиминирането на около една трета от емисиите на водороден диоксид от индустрии като стоманодобивната промишленост и производството на цимент до средата на века, според Bloomberg NEF.

Goldman Sachs Group Inc. изчислява, че пазарът на водород може да нарасне до 10 трлн. евро до 2050 г. само по отношение на комуналните услуги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:28 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още