IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Норвежкият инвестиционен фонд предупреждава за спадаща възвръщаемост

Фондът очаква продължителна инфлация, която ще ограничи печалбите на инвеститорите

15:38 | 31.01.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Най-големият суверенен фонд в света – този на Норвегия, предупреждава, че инвеститорите са изправени пред години на ниска възвръщаемост, тъй като скокът на инфлацията се превръща в постоянна характеристика на глобалната икономика.

Николай Танген, главен изпълнителен директор на норвежкия петролен фонд за 1,3 трлн. долара, коментира пред Financial Times, че защитава тезата за трайната инфлация в ожесточения дебат дали ръстът на цените е преходен, или ще продължи по-дълго.

Потребителската инфлация отчете най-силен отскок от повече от две десетилетия в големите индустриални икономики в света. В САЩ годишният темп на ръст на потребителските цени достигна 7% декември спрямо едва 0,1% през май 2020 г.

Танген коментира, че според фонда инфлацията „може да бъде по-висока от това, което обикновено се очаква“, тъй като светът преминава през период на силно търсене и продължаващи смущения във веригите на доставки.

„Виждаме го навсякъде, на все повече и повече места. Видяхте как Ikea повиши цените с 9 процента, видяхте, че цените на храните се покачват, продължават да растат цените за превоз на товари, на металите, на стоките, на енергията, газа. Виждаме натискът и за увеличаване на заплатите“, посочва той.

Бившият мениджър на хедж фонд подчертава, че ситуацията удря едновременно облигации и акции, което поражда допълнителни затруднения за инвеститорите.

Икономистите са разделени по въпроса дали ръстът на инфлацията ще бъде мимолетен. Някои твърдят, че пандемията причинява временен шок във веригите на доставки, който съвпада с рязкото икономическо възстановяване, и че този шок ще отшуми с течение на времето.

Популярни показатели подсказват, че инфлацията скоро ще се върне до умерените си нива. Според Танген обаче други фактори, включително повече хора, които се пенсионират или напускат работата си, засилват мнението му, че повишенията са постоянни.

Както облигациите, така и акциите започнаха 2022 г. със спадове и дългосрочните очаквания на инвеститорите за основните капиталови пазари стават все по-мрачни.

Инвестиционната група AQR Capital Management изчислява, че класическият балансиран портфейл от 60% акции и 40% облигации ще носи възвръщаемост от само 2% годишно след инфлацията през следващите 5-10 години. Това е под половината от приблизително 5 процента средно, на което се радваха инвеститорите през последния век.

Големите инвеститори се стремят да увеличат възвръщаемостта с „алтернативни“ инвестиционни стратегии, включително хедж фондове, рисков капитал и недвижими имоти. Техните активи под управление нарастват до 13,3 трлн. долара през миналата година, според доставчика на данни Preqin. Компанията прогнозира, че активите на индустрията за алтернативни инвестиции ще нараснат до 23,2 трлн. долара до края на 2026 г.

Мандатът на петролния фонд, управляван от централната банка на Норвегия, включва инвестиции в акции, облигации и недвижими имоти. През 2021 г. фондът отчете четвъртата най-силна година по възвръщаемост – 14,5%.

Според Танген тази тенденция – на силна възвръщаемост, е към своя край. „Предстоят ни много по-трудни времена . . . с изключително ниски лихвени проценти и много висок фондов пазар и с нарастваща - и на някои места ускоряваща се, инфлация, можем да видим дълъг период от време с ниска възвръщаемост", коментира той.

Исторически фондът е „постигал по-добри резултати на възходящи пазари и по-слаб при спадащи пазари“, допълва той. Танген ще предприеме някои промени, за да промени това, вкл. да наеме счетоводители, които да разследват за потенциални измами.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още