IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Джентилони: Сделката между ЕС и Лондон трябва да включва и финансовия сектор

Според италианския премиер тяхното изключване от бъдещото споразумение е „напълно нереалистично“

22:57 | 24.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Паоло Джентилони <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Паоло Джентилони Снимка: Ройтерс

Италианският премиер Паоло Джентилони заяви, че всяко едно споразумение, постигнато между Великобритания и Европейския съюз, трябва да включва и уреждане на въпроса с финансовия сектор.

В интервю за Bloomberg по време на Световния икономически форум в Давос политикът посочи, че сред европейските държави има „силно преобладаваща позиция, подкрепяща необходимостта от постигането на добра сделка с Великобритания“.

По думите му финансовите услуги „ще бъдат част от споразумението“, тъй като тяхното изключване е „напълно нереалистично“.

Тази позиция до известна степен се разминава с мнението на главния преговарящ за Brexit от страна на ЕС Мишел Барние, който каза, че договарянето на сделка, подобна на тази с Канада, е най-вероятният сценарий за бъдещи отношения с Великобритания след напускането на блока. Това обаче предвижда частична достъпност до финансовите услуги. 

В края на миналата седмица френският президент Еманюел Макрон заяви по време на интервю за ВВС, че евентуалното споразумение с Лондон може да включва някои аспекти на финансовия сектор, но това ще зависи от условията, които Великобритания ще постави.

„Разбирам причината защо британското правителство предлага да извади този въпрос от преговорите, но за съжаление ние не можем да направим нещо такова“, каза още Джентилони и допълни, че по време на дебатите за бъдещите отношения трябва да се покаже гъвкавост, но не и категорично изваждане на финансовите услуги от договора.

В своето интервю италианският премиер коментира и политиката на протекционизъм на американския президент Доналд Тръмп, която според него заплашва световния растеж. По този повод той призова ЕС да „играе своя собствена игра“ и да се опита да запълни празнините, оставени от американския бизнес.

По думите му всички световни лидери имат право да се грижат за своите икономики, но „има граница, която защитава нашата свободна търговия, защитава модела, който ни доведе до този растеж“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:24 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още