IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пандемията показа, че въздухът в градовете може да бъде чист

Гражданите започват да оказват натиск върху местните власти за повече усилия за опазване на околната среда

20:00 | 27.01.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>София е сред европейските столици с най-мръсен въздух. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

София е сред европейските столици с най-мръсен въздух. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Жителите на градовете можаха да видят бъдещето заради ограниченията около пандемията от коронавируса - замърсяването на въздуха намаля, а това помогна за съхраняването на живота на стотици хора. Но чистият въздух увеличава натиска към местните власти за повече усилия за опазване на околната среда и устойчиво развитие, пише европейското издание Politico.

По данни, публикувани в сп. Nature, само в Европа намаляването на замърсяването е спасило 823 души. И това са само избегнатите смъртни случаи от краткосрочно, а не хронично излагане на мръсен въздух.

Пандемията показа на европейците какво би могло да бъде бъдещето на мобилността в градовете и те харесаха това, което видяха, смята кметът на Брюксел Филип Клоуз. "Тази пандемия може да бъде и възможност. Изглежда ужасно да го кажем след социалната, здравната и човешката трагедия, която изпитахме по време на пандемията, с милионите починали, но наистина е възможност", коментира още той.

В Брюксел много хора тръгнаха пеша или се качиха на колелата. Затова и местните власти решиха да разширят пешеходните зони и велоалеите, както и да увеличат обществения транспорт. В целия град скоростта на движение беше ограничена на 30 км/ч.

Жителите на белгийската столица промениха начина си на придвижване и това е истински успех. "Наистина усещаме, че има голяма обществена промяна", оптимист е Клоуз.

Данните за намалената смъртност се базират на анализи за 47 големи европейски града. Сценариите включват метеорологичните условия, както и други елементи. Учените разграничават ефектите от дългосрочно и краткосрочно излагане на замърсяването на въздуха, защото има различно влияние върху организма на хората. Хроничното излагане на мръсния въздух е свързано със сърдечно-съдови заболявания, рак на белите дробове и други респираторни заболявания.

Други проучвания също свързват по-чистия въздух по време на пандемията от коронавируса с избягване на много случаи на преждевременна смърт, припомня още Politico.

Мръсният въздух в Европа е най-голямата природна заплаха за хората - годишно 400 хил. души умират от последиците от замърсяването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
cyclop
преди 2 години
Ауу ама така ли показа честно. А "маските" на зурлата дали показаха че можем да "намалим" издишвания въглероден двуокис също. Брей тия конспиратори от две години разправят че локдауните ще преминат от карантинни към климатични, и гледай само как ще се окажат прави и за това? И пак ще "спасяваме" някакви хипотетични хора от теоретично измиране. На практика стотици милиони седят арестувани под домашен арест през 2020 г, а на теория "проучвания също свързват по-чистия въздух по време на пандемията от коронавируса с избягване на много случаи на преждевременна смърт". На практика милиони ще студуват, мизерстват и гладуват, а на теория сме намалили някакъв въглероден двуокис. ..."само в Европа намаляването на замърсяването е спасило 823 души" ...ех ако имаше едно ПРОУЧВАНЕ примерно с колко самоубийства е платено за това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още