IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът на Италия одобри бюджета за 2022 г. в размер на 32 млрд. евро

ДДС върху сметките за газ ще падне временно до 5%, предвидени са още енергийни мерки

09:42 | 31.12.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: ЕРА</em></p>

Снимка: ЕРА

Италианският парламент прие бюджета за 2022 г. на стойност 32 млрд. евро малко преди крайния срок и след дълги обсъждания. В четвъртък Камарата на депутатите гласува в подкрепа на закона с 355 гласа „за“ и 45 „против“. Сенатът - малката камара в двукамарния парламент на Италия - вече прие законопроекта миналия петък. С него около 60-те милиона жители на Италия могат да очакват, наред с другото, намаляване на данъка върху доходите и финансова подкрепа заради високите разходи за енергия, предава DPA.

През изминалите седмици партиите, синдикатите и правителството обсъждаха някои точки от плана. Един от спорните моменти беше удължената пенсионна възраст. Досега тя се основаваше на числото 100. Например човек, който е на 62 години, работил е 38 години и е плащал вноските си, можеше да се пенсионира през 2021 г. От следващата година обаче тази стойност ще бъде 102. Жените вече могат да се пенсионират на 58 години след 35 години осигурителен стаж.

Поради увеличението на цените на газа за потребителите правителството планира временна помощ от 3,8 млрд. евро за газ, за да подпомогне семействата и предприятията. Мярката е планирана за първото тримесечие на 2022 г. Освен това за този период ДДС върху сметките за газ ще спадне до 5%. Интервенцията се оценява на около 608 млн. евро.

Собствениците на жилища в Италия все още могат да кандидатстват за т.нар. супербонус през следващата година. По този начин правителството насърчава енергийната експанзия, например инсталирането на фотоволтаични системи. Италия трябваше да приеме закона преди 31 декември - съгласно регламента на ЕС, но традиционно това се случва в последния момент.

Голямата част от бюджета е посветена на мерки за даване на тласък на икономиката, за подпомагане на семейства и фирми в контекста на пандемията от коронавируса. От намаляването на данъците ще се възползват най-вече работещите и пенсионерите с ниски и средни доходи, заяви пред журналисти италианският премиер Марио Драги преди дни. Съгласно приетите правила при данъчното облагане на годишни доходи от 28 хил. до 50 хил. евро намалението ще е най-сериозно, като данъчната ставка при тази категория доходи вече няма да е 38%, а 35%. Но в същото време при доходите, които надвишават 50 хил. евро, ставката ще бъде увеличена от 41% на 43%. Това е максималната ставка, която досега бе прилагана само за доходи над 75 хил. евро.

Пакетът от мерки включва също така освобождаване на 835 хиляди работещи на свободна практика от задължението да плащат регионалния корпоративен данък.

Експанзионистичният бюджет е част от плана на Марио Драги да подкрепи хронично ниския икономически растеж на Италия, която продължава да се бори с последиците от пандемията. Правителството очаква икономиката да нарасне с повече от 6% през тази година, след като през 2020 г. спадът беше почти 9%.

Разпространението на омикрон и рекордният брой регистрирани случаи на Covid-19 в страната вече оказват влияние върху икономическата активност, като по данни на потребителската асоциация Coldiretti са отменени почивки на стойност около 4 млрд. евро. По-рано през този месец Драги заяви, че не очаква новият щам на вируса да повлияе на прогнозата за растежа за 2021 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:05 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
Абсурд е целият бюджет на Италия да е 32 млрд евро, то това е горе долу колкото нашия.Пак несмаслени работи.Доколкото разбирам, тези 32 млрд са само средствата, предвидени за икономически облекчения в кризата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още