IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарна интеграция при тока - да, но с ограничен трансграничен капацитет

Обемът на трансграничния капацитет, наличен за търговия между държавите членки, остава недостатъчен за постигане на минималната цел на ЕС от 70%, смята CEER

13:39 | 27.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Конвергенцията на цените на електроенергията в Европейския съюз (ЕС) се увеличи, което сигнализира за по-нататъшна интеграция на пазарите на едро на електрическа енергия. В същото време, обаче, обемът на трансграничния капацитет, наличен за търговия между държавите членки, остава недостатъчен за постигане на минималната цел на ЕС от 70%. Това са някои констатации от раздела относно пазарите на едро на електроенергия от последния доклад за резултатите от мониторинга на вътрешните пазари на електроенергия и газ (MMR), публикуван от Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER) и Съвета на европейските енергийни регулатори (CEER) на 21 октомври 2020 година, съобщават от Института за енергиен мениджмънт (EMI). 

Докладът, също така, констатира, че няколко държави членки продължават да използват национални механизми за капацитет - политически инструменти, необходими за да осигурят необходимото ниво на адекватност на ресурсите - дори ако те не винаги са доказано изправени пред проблем с адекватността. Изследването обхваща 2019 г., но включва и предварителна оценка на въздействието на пандемията COVID-19 върху пазарите на електроенергия.

Последното издание на MMR се състои от три раздела: Електроенергиен пазар на едро; Газов пазар на едро; и комбиниран раздел, включващ пазари на дребно и защита на потребителите, който е публикуван в понеделник, 26 октомври 2020 година. ACER и CEER разработват MMR с подкрепата на секретариата на Енергийната общност.

Смесена картина на резултатите: напредък и закъснения

От една страна, наблюдава се известен напредък в няколко аспекта на интеграцията на пазара. Например, през 2019 г. цените се сближават почти 50% от времето в така наречения регион на Централна Западна Европа, включително Австрия, Белгия, Франция, Германия, Люксембург и Холандия. Освен това, благодарение на интеграцията на пазарите ден напред, трансграничният капацитет се използва ефективно през всички часове на повече от две трети от границите на ЕС.

От друга страна, разширяването на проекта за пазарно свързване на базата на потока към Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения в така наречения Основен регион е изправено пред повтарящи се закъснения. Постигането на пазарно свързване във всички периоди на търговия през границите на ЕС би довело до допълнителни ползи за благосъстоянието на европейските граждани от над 1,5 милиарда евро годишно.

Как COVID-19 влияе на пазарите на електроенергия в ЕС?

Търсенето на електроенергия е спаднало със 7% през първата половина на 2020 г. в сравнение с 2019 г. и цените са намалели на всички пазари в ЕС. Въпреки пандемията, интеграцията на пазара продължи. Например, благодарение на проекта за интеграция на пазара в рамките на деня, ликвидността в рамките на деня се е увеличила с повече от 25% в сравнение със същия период на 2019 г. Оползотворяването на възобновяемата енергия доведе тази енергия до дял от 40% от производствения микс в ЕС през първата половина на 2020 г. и за първи път надмина дела на изкопаемите горива в производствения микс.

Някои от основните предизвикателства: По-координиран подход за осигуряване на сигурност на доставките и достатъчен трансграничен капацитет

Електрическите системи са изправени пред безпрецедентни промени и постигането на желаните нива на сигурност на доставките при ниски разходи за крайните потребители е от съществено значение. Механизмите за капацитет остават в няколко държави членки с общи разходи от 3,9 милиарда евро, което представлява 73% увеличение през 2019 г. в сравнение с 2018 г. ACER признава, че тези механизми могат да допринесат за осигуряване на сигурност на доставките, но препоръчва държавите-членки да ги прилагат въз основа на силна и координирана оценка на адекватността на ресурсите.

EMI EMI

Друго забележително предизвикателство се отнася до обема на трансграничния капацитет, наличен за търговия, който продължава да бъде недостатъчен. ACER скоро ще публикува специален доклад по въпроса с оглед постигане на целта от 70% капацитет, предвидена в пакета "Чиста енергия" (CEP), обхващащ първата половина на 2020 г. CEP предлага портфолио от инструменти за постигане на целта от 70%. В краткосрочен план държавите-членки могат да изберат преходни мерки, като дерогации или планове за действие, да прилагат коригиращи действия като редиспеширане и контратъргуване или да подобрят конфигурацията на зоните за наддаване. В дългосрочен план държавите членки могат да разширяват или подсилват мрежите. В това отношение понастоящем ACER участва в два от тези инструменти. По-специално, ACER е в процес на одобряване на редица регионални методологии за координирано редиспеширане и контратъргуване и оценява методологията, предположенията и алтернативните конфигурации на зоната за наддаване, които трябва да бъдат взети предвид за прегледа на зоната за наддаване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:14 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още