IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролният лидер в Норвегия ще инвестира над 11 млрд. долара в син водород

Equinor се стреми да си осигури 10-процентен дял от пазара на водород през 2035 г.

15:26 | 08.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Водещият производител на петрол и природен газ в Норвегия Equinor ASA ще инвестира 11,7 млрд. долара в т.нар. „син водород“, твърдейки, че може да произведе по-чисто гориво от всяка друга енергийна компания, съобщава Bloomberg.

Контролираната от държавата Equinor e сред енергийните концерни в Европа, които засилват ангажимента си спрямо водорода на фона на нарастващия регулаторен натиск относно борбата с изменението на климата и мащабното пренасочване на инвестициите.

Equinor вярва, че има предимство в надпреварата за комерсиализация на водородната индустрия, защото операциите ѝ отделят по-малко метан от нейните конкуренти.

Компанията се фокусира върху синия водород, който се добива от природен газ и е представен като ключ за „изчистването“ на индустрии като стоманодобивната промишленост, производството на цимент и авиацията. И все пак този тип водород търпи критики, тъй като производството му отделя въглероден диоксид, който трябва да бъде улавян и съхраняван, а процесът на извличане и транспортиране на газ отделя метан, още по-мощен парников газ. 

„Ние работим с  нива на улавяне на въглеродния диоксид от 95%“, споделя в интервю вицепрезидентът на отдела за нисковъглеродни технологии в Equinor Хенрик Солгаард Андерсен. Технологията, която използва Equinor, има „висока ефективност и високо ниво на улавяне“ на въглерода, посочва той. Това е повече от стандартното ниво на улавяне от 90%, според Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Компанията планира да инвестира около 100 млрд. крони (11,7 млрд. долара) в син водород - включително собствени разходи, участие на партньори и държавно финансиране - до 2035 г. Equinor може да разчита на изобилие от газ, тъй като Норвегия продължава да изпомпва повече от всяка друга държава в Европа с изключение на Русия. Технологията, която използва, свива нивото на изтичане на метан под 0,03%.

Това е далеч по-малко от целта на индустриалната група Oil & Gas Climate Initiative - в която Equinor членува - която се стреми да намали общия интензитет на метан в операциите нагоре по веригата до по-малко от 0,2% до 2025 г.

„Не можете да продавате природен газ, който да се използва за син водород, освен ако нямате чист природен газ“, изтъква Андерсен.

Индустрия с потенциал

Със сигурност все още няма обособен пазар за водород и ще отнеме време да се изгради достатъчно капацитет, за да има широко въздействие върху индустриите. Норвежката консултантска фирма DNV GL AS прогнозира, че водородът ще започне да се комерсиализира в края на следващото десетилетие, когато ще бъде твърде късно по отношение на климатичните промени.

Междувременно множество сектори инвестират в електрификация, от транспорта до производството на метали до сградното отопление. Въпреки че това ще помогне за диверсификацията на икономиките спрямо изкопаемите горива, според Equinor няма да е достатъчно, за да се постигнат необходимите съкращения на емисиите, изисквани от Парижкото споразумение за климата, подписано през 2015 г.

„Електричеството може да се използва в някои сектори, но в други, като промишлеността или където се изисква гъвкаво използване на енергия, електрификацията не е достатъчна“, изтъква Андерсен. „Водородът се появява тук, защото можете да произвеждате водород в големи количества за дълъг период от време“, което го прави „част от кутията с инструменти“, добавя той.

Equinor вече действа активно в британската водородна индустрия, като разработва проекта H2H Saltend и преоборудва голямо газохранилище, където ще съхранява водорода.

Политически натиск

Компанията се стреми да си осигури 10% от световния водороден пазар през 2035 г., според Андерсен, който посочва, че разширяването сега зависи повече от политиките, отколкото от технологиите.

„Това, което планираме днес, можехме да го направим преди 20 години“, подчертава Андерсен, добавяйки: „Технологията я имахме, но политиката и мисленето за климата не бяха на дневен ред, както днес“.

Тъй като редица правителства в Европа и по света вече подкрепят научните изследвания и разработките на водород, Equinor наема специализиран персонал, за да развие своите планове. Понастоящем компанията разполага с 40 души, работещи върху синия водород в своето звено за нисковъглеродни технологии.

Equinor също планира да разработва и „зелен водород“ - произведен от вода и възобновяема енергия - но с по-бавни темпове и по-малък мащаб в сравнение със синия водород, докато необходимата инфраструктура не бъде изградена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още