IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пиер Карло Падоан: Еврозоната е изправена пред още препятствия

И Германия има определени банкови проблеми, коментира финансовият министър на Италия

18:21 | 03.09.17 г.
<p>
	Пиер Карло Падоан.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Пиер Карло Падоан. Снимка: Ройтерс

Финансовият министър на Италия Пиер карло Падоан даде оптимистична оценка на банковия сектор в страната, но подчерта, че еврозоната е изправена пред още препятствия, включително и в Германия, съобщава CNBC.

Германия може и да е известна като двигателя на еврозоната, но и тя има свои собствени банкови проблеми, коментира Падоан пред медията в кулоарите на форума „Аброзети“.

"Мисля, че има някои германски банкови проблеми и съм убеден, че германските власти ще се справят с тях", каза Падоан в отговор на въпрос за изказвания, направени през миналата година от бившия премиер Матео Ренци.

"Германия е страната, която досега е изляла много повече публични средства в банковия сектор в миналото, когато правилата бяха различни. Това е знак, че може би всички ние трябва да признаем че имаме проблеми и всички трябва да признаем, че трябва да си сътрудничим много по-ефективно, за да осигурим европейски решения на тези проблеми“, коментира той.

Въпреки че Италия продължава да присъства с медиите заради финансовия си сектор, анализатори също предупреждават за банкови проблеми в Германия. Сред тях е и зависимостта от корабоплавателната индустрия, която преди дълговата криза в еврозоната беше стабилна инвестиция, отбелязва изданието.

Другият проблем са многобройните банки и твърде малката консолидация на пазара. В страната има около 2 400 банки с 45 хил. клона и над 700 хил. служители.

Падоан коментира пред CNBC, че е изключително важно да бъде довършен банковият съюз в Европа – проект, започнат през 2012 г. в отговор на дълговата криза, който има за цел да създаде единен набор от правила за всички банки в ЕС. Италианският финансов министър подчертава, че банковият съюз не е изцяло изпълнен не поради съпротивата от страна на някои държави, а заради „различните национални перспективи“.

"Ние обаче постигаме напредък в едно нещо: че изграждаме доверие сред себе си и признаваме, че трябва да съгласуваме исторически ориентирани различни традиции в банковия сектор и те трябва да се обединят в нова европейска банкова култура", коментира Падоан.

Паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да е от огромна помощ за еврозоната, включително и за третата си най-голяма икономика - Италия. Обаче тази подкрепа ще приключи, което може да направи италианския дълг по-скъп и по-труден за управление, признава италианският финансов министър.

„Правилният момент за затягането на паричната политика е едно от най-деликатните и сложни изкуства в областта на икономическата политика и аз съм напълно уверен в ръководството на ЕЦБ, че ще се откаже от количествените облекчения в точното време“, коментира той.

Следващата среща на ръководството на ЕЦБ за паричната политика е в четвъртък, припомня изданието. Анализаторите очакват по-ясни насоки за това кога банката ще обяви затягане на програмата за количествени улеснения.

Еврозоната продължава да ускорява икономическия растеж и инфлация, макар и потребителските цени да са още далеч от целта от 2% ръст.

Независимо от това, което ЕЦБ може да направи, Падоан каза пред CNBC, че правителствата не могат да губят от тази сегашна среда на ниски лихвени проценти и трябва да реформират икономиките си.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още