IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плановете на Янис Варуфакис да въведе алтернативна валута в Гърция

Бившият финансов министър е имал идеята да раздава ваучери на държавните служители, с които да могат да се покриват задължения към хазната

13:58 | 05.07.17 г.
<p>
	Преди две години гърците гласуваха с &quot;Не&quot; на референдум срещу исканията на кредиторите<em>. Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Преди две години гърците гласуваха с "Не" на референдум срещу исканията на кредиторите. Снимка: Архив Ройтерс

Бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис действително е имал планове да въведе алтернативна валута, става ясно от коментари на неговия съветник Глен Ким пред италианския парламент. Дискусията за гръцките мерки беше организирана от лидера на движението "Пет звезди" Бепе Грило, пише "Катимерини".

Плановете на правителството през 2015 година са били да бъдат въведени ваучери и първоначално мярката е щяла да засегне само държавните служители. С тези ваучери на стойност до 10% от заплатата си, те са можели да плащат единствено своите задължения към хазната.

Ако системата е имала успех, тя е щяла да бъде използвана и в другите икономически сектори, коментира още Ким.

На 5 юли 2015 година първото правителство на Алексис Ципрас проведе референдум с въпрос дали гърците подкрепят предложенията на кредиторите във втората спасителна програма за страната. Над 60% от гласоподавателите се обявиха против, но премиерът проведе преговори с европейските си колеги и в резултат подписа трето споразумение за спасение на страната.

Янис Варуфакис изгуби поста си и беше заменен за по-приемливия за Европа Евклид Цакалотос.

"Катимерини" отбелязва, че Глен Ким и днес остава съветник на гръцкия финансов министър, макар че сега страната няма "алтернативни планове" за излизане от споразуменията и като цяло от финансовата ситуация, в която попадна.

Спекулации сочеха преди две години, че в правителството на "Сириза" се обмисля като План Б и вариант за излизане от еврозоната и връщането на драхмата като начин за спасение на страната. 

След като подписа третата спасителна програма и прокара нужните мерки, за да влезе тя в сила, Алексис Ципрас подаде оставка и свика предсрочни избори, с което в "Сириза" смятат въпроса за спасителните програми и обещанията около тях за приключен. Крайнолявата партия дойде на власт през януари 2015 година с обещанието да бъде сложен край на икономиите и спасителните споразумения с кредиторите.

През септември партията спечели нов мандат да управлява страната до 2019 г. Имиджът на правителството обаче помръква с всяка нова договорка с кредиторите. Източници на "Катимерини" посочват, че премиерът Алексис Ципрас е наредил на своите министри да коментират, че икономиите всъщност са пътят към икономическото съживяване на Гърция. 

Това ще бъде посланието на управляващите по време на свои срещи, допълва изданието. Кабинетът се сблъска челно с настроенията в обществото след стачката на общинските служители по чистотата. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още