IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Полша планира да построи шест ядрени реактора до 2043 г.

Очаква се страната да подпише рамковия договор за първия си атомен енергоблок през 2022 г. и ще издаде разрешение за изграждане през 2025 г.

17:31 | 21.08.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

В обновената атомна енергийна програма на Полша, публикувана от министерство на енергетиката, се посочва, че Варшава ще има шест атомни реактора до 2043 г., като вероятно технологията ще бъде на реактори с вода под налягане – PWR, съобщава nucnet.org.

Според графика технологията ще бъде избрана през 2021 г., а въвеждането в експлоатация на първата АЕЦ в страната е предвидено за 2033 г.

В програмата е отбелязано, че Полша ще подпише рамковия договор за първия си атомен енергоблок през 2022 г. и ще издаде разрешение за изграждане през 2025 г.

Държавата първоначално ще има 100% дял в специална компания, която трябва да инвестира в атомна енергия, но след избирането на съинвеститор, Полша ще запази 51% от дяловете, а останалите ще са притежание на съинвеститора, който трябва „да бъде свързан с доставчика на технологията. 

Енергетиката на Полша все още остава силно зависима от въглищата. Десетилетия наред страната е сред най-големите производители на въглища в света, като към днешна дата няма друга страна в Европейския съюз (ЕС), която да изгаря повече изкопаеми твърди горива от нея за производство на електроенергия. Въглищата съставляват 75% от енергийния микс на Полша. И все пак европейският натиск по отношение на климатичните промени и енергийния преход принуждава страната да предприеме мерки за ограничаване на въглищата. Един от кандидатите за техен наследник е именно ядрената енергия.

Изглежда, че полското правителство започва да възприема идеята за постепенно прекратяване на въглищните централи, може би не толкова амбициозно, колкото е планирано от Брюксел, но все пак достатъчно амбициозно, за да убеди ЕС, че Варшава се ангажира с плана, въпреки че Полша остава единствената държава от блока, която не приема целта за постигане на въглероден неутралитет до 2050 г., пише Oilprice.

Полша има интересна история с ядрената енергия. Въпреки че основният удар на радиационния фронт на катастрофата в „Чернобил“ през 1986 г. пропуска голяма част от страната, нивата на радиация, установени на полско-съветската граница, я превръщат в една от най-потърпевшите държави от аварията. Това само по себе си би било достатъчно, за да обоснове позицията на Полша относно ядрената политика. И все пак има нещо друго - Полша е един от най-упоритите противници на ядрената централа край Островец, Беларус, стигайки до забрана на потенциален внос на ядрена енергия от съседната страна под предлог, че е „опасен“.

И все пак Полша вече е флиртувала с идеята за закупуване на такава енергия – от литовската АЕЦ „Висагинас“, която трябваше да замени съветската АЕЦ „Игналина“, но в крайна сметка строежът ѝ е отменен.

През 2009 г. полското министерство на икономиката призова за изграждането на поне 2 ядрени централи, които трябва да осигурят около 15% от електроенергията в страната до 2030 г.

Сега Полша изглежда напълно ангажирана да възприеме „мирния атом“.

Според новосформираното Министерство на климата строителството на първия реактор се очаква да започне през 2026 г., а ядрената централа ще бъде пусната в експлоатация около 2033-2034 г. с възможност за изграждане на допълнителни реактори.

Местоположението на ядрената централа все още не е определено, но въпреки това всичко изглежда сочи Зарновец, Померания - където Полша започва строежа на 4 ядрени блока VVER-440 през 80-те години на миналия век, само за да се откаже от проекта, след като страната прекратява своите съветски връзки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 0
Petar2015
преди 3 години
Тъкмо като затворим нашите реактори ще има от кого да купуваме ток.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
за 2019 са купили около 10ТВтч от германия и са й продали около 6ТВтч ...в първоначалната стратегия вече трябваше да завъшват първата си централа , ама 3-4 пъти я прехвърлят занапред в годините . сега гледам отидде чак към 2043 първата .... по-интересното е , че до 2028 ще имат изграден вятърен капацитет за над 10ГВт , търговете текът , ще работят по схемата на ингилизите CfD . произвеждат си електрически автобуси и са се захванали да си електрифицират транспорта . прегърнали са и водородната стратегия ... имат добре разработена схема за инсталиране на слънчеви централи по покривите на сградите . та да не лежим на кълката - видиш ли тея строят пък ние не ... :))) ... строят , ама не атомни централи ... :)))и по принцип имат работещ ядрен реактор , но не за търговски цели ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
Achtung
преди 3 години
Теа паа, що не си купуват евтин ток от Германия ми се занимават с такива опасни неща, пък нямат и грам опит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
fon
преди 3 години
О, ние планираме 60 реактора до 2040-та година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още