IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Полша скъса договора с "Газпром" заради спора с плащанията в рубли

Решението е "на ръба на лудостта", смятат в Кремъл и ще анализират какво означава то за транзита на руския газ към Европа

18:15 | 23.05.22 г. 17
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov, Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Полша прекратява подписаното през 1993 г. междуправителствено споразумение за доставка на природен газ с Русия по газопровода "Ямал", съобщава Ройтерс. Властите във Варшава мотивират решението си с искането за заплащане на суровината в рубли.

"Газпром" спря да доставя газ за Полша и България на 27 април, след като и двете страни отказаха да се съобразят с предложената от Москва схема за плащане. В Полша коментират, че това е нарушение на договора и основание за неговото прекратяване.

Преди дни пред комисията по енергетика в Народното събрание българският енергиен министър Александър Николов коментира, че България все още има действащ договор с "Газпром Експорт", затова и заявките от българска страна се правят, както е по договор, но не се изпълняват от руската. Въпреки нарушените договорки България остава коректен партньор по отношение на транзита на руския газ за Сърбия и Унгария, обясни още Николов.

Полша гарантира, че решението да прекрати договора си с руския газов гигант няма да наруши транзита през "Ямал" за Германия.

Още преди години Варшава коментира, че няма да продължи дългосрочния си договор с "Газпром", след като изтече през 2022 г. Страната планира да покрие нуждите си с доставки от Норвегия  чрез нов газопровод през Балтийско море и с втечнен газ.

Руската военна агресия показва, че решението за намаляване на зависимостта от руските енергийни източници е правилно, коментира министърът по въпросите на околната среда на Полша Анна Москва пред полската информационна агенция PAP.

На този етап от "Газпром" отказват коментар за Ройтерс по повод новината. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обаче нарече решението на Варшава "на ръба на лудостта" и прогнозира, че ще бъде трудно да се предвиди какво ще се случи с доставките на газ. Пред ТАСС Песков е категоричен, че сега руската страна внимателно ще анализира дали има заплаха за транзита на руския природен газ.

Преди ден (22 май) полският президент Анджей Дуда беше на посещение в  Киев и в обръщение към депутатите от Върховната Рада заяви пълната си подкрепа за членството на Украйна в ЕС. Той анонсира, че заедно със словашкия си колега Зузана Чапутова ще направи "обиколка на европейските столици" в подкрепа на кандидатурата за членство на Украйна в ЕС.

Пред украинските депутати Дуда посочи още, че светът не може да се върне към нормалните търговски отношения с Русия, след като е видял "нейните престъпления в Украйна".

През юни лидерите на общността трябва да преценят дали да дадат статут на кандидат за член на Украйна. В страната не си правят илюзии, че ще се присъединят бързо към ЕС, коментира украинският президент Володимир Зеленски, но изтъкна, че подобно решение ще бъде силен сигнал за подкрепа, който изпраща Европа.

От средата на декември 2021 г. Полша използва "Ямал", за да получава газ от Германия. Полският участък от газопровода е съсобственост между "Газпром" и полската газова компания PGNiG и се управлява от оператора на газопреносната мрежа на Полша - Gaz - System.

Полският министър на енергетиката Пьотр Наимски коментира пред полски медии, че решението за прекратяване на договора с "Газпром" е взето от правителството още на 13 май и днес (23 май) е публично огласено.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

17
rate up comment 7 rate down comment 1
zelka007
преди 1 година
Импе, физически руският газ в момента в ЕС е около 25, а беше 40%, от общото потребление. И продължава да намалява. Да не съм лош пророк, но ще стане 10%, а вероятно и по-малко в близко бъдеще. Балтийският регион реже далекопроводите(откачват руснаците от енергопреносната мрежа), режат тръбопроводите, вероятно ще започнат да закриват и гранични пунктове... Закриват достъпа до руски сайтове, напускат ги базови фирми от промишлеността, изключват ги от международни проекти... Изключват ги от баковата система... В пристанищата не обработват руски кораби и товари. Ти какво не разбираш от това, което се случва?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 5
Pyramid
преди 1 година
Ватенкопф, още малко, и сам ще си приказваш? . ..... ..... - Не бих се учудил.-
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 7
Pyramid
преди 1 година
"Полша скъса договора с "Газпром" заради спора с плащанията в рубли"...а мрънка на норвежците, че искали да печелят. Ами не става така, пановье. Или-или, определете се
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Я, някакви копвйнишки екстременти са се залепили на подметката ми и църкат? Остъргвам ги на бордюра и ги оставям откъдето са изпълзели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 5
Борката
преди 1 година
***, украинците на парада на победата в Москва милостиво са отпуснали място за една българска тролска рота. Приготви ли розовите прашки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 10
Императорът
преди 1 година
Хахахах, някаква пияна полска утaйка се опитва да говори от името на целия свят - няма такъв смях... явно пaлякът по някакъв начин заразява с безочието си всички уязвими. Колкото и да не му се ще - 80% от света си поддържа нормалните търговски взаимоотношения с Русия, но нещо все повече държави започват да странят от доларчето. Иначе шляхтичите ако щат. Ще купуват руски газ по германски газопроводи или от американски танкери. Щото норвежкото газопроводче нещо няма капацитетът да им осигури нужните количества, отделно води до полуизчерпани находища. Дотогава ще се забавляваме с жалките напъни на тия.... които дори се опитаха с пиратски нападения да саботират Северен поток 2 - който лесно ще влезе в употреба след 3-4 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 5
ing5rov
преди 1 година
то и вие тролевите ако напуснете България ше е баш добре ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 6
zelka007
преди 1 година
Дрогаре антиваксъре и рашистки (цензура), не е тайна средният производствен разход и на норвежкият и на руският газ. Норвежкият от платформите е около 2,5 пъти по-скъп за добив, Но на фонът на ценa на TTF в Нидерландия надвишаваща 300 (ТРИСТА) пъти тази на добивът, заигравката с производствените цени е первезна, иде реч за разлики от по няколко евра за илядо кубика... :)))... Мен лично, предполагам и Грета, текущата цена на природният газ ни устройва. Преходът към ВЕИ ще бъде не бърз (за 20-30г), а светкавичен, за 7-8г ще приключат основните транзакции. Това е хоризонтът и на големите енергийни компании, ако четете техни отчети и планове...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Вот вам полска комбинация от три пръста, кремълски opки! Скоро оттук-оттам, лека полека кранът се върти на затваряне от цяла Европа. Пак ще се учите да ядете п(у/и)шки, както Рейгън ви научи преди време!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 2
Зайо Байо
преди 1 година
Моравецки се изказа че норвежците печелeли много в момента за сметка на високите цени, трябвало да споделят печалбата си :) с Полша и Украйна. Не знам от норвежка страна дали излязоха с коментар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още