IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Последната схема на ЕК за преразпределяне на мигранти също предизвиква спорове

Проблемите са обсъждани при закрити врата през януари

09:55 | 17.05.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Предложението на Европейската комисия (ЕК) държавите членки на Европейския съюз (ЕС) да спонсорират връщането на мигранти, които не са одобрени за убежище, в страната по произход предизвиква спорове.

Документ, с който онлайн изданието EUObserver разполага, разкрива три основни разделения между националните столици на фона на продължаващия вътрешен дебат.

Споровете се въртят около времето за връщане, приложенията за международна закрила и укриването на мигранти, които не са получили одобрение на заявленията за убежище от властите.

Предложението на ЕК страните членки солидарно да приемат мигранти, които не са одобрени за убежище, от държави с голям миграционен приток циркулира периодично като част от реформата на политиката по миграцията на ЕС от 2016 г.

Последното предложение предвижда например Франция да може да предложи да спонсорира връщането на мигрант, който не е получил разрешение за убежище и пребиваване в Гърция. Ако осем месеца по-късно съответният мигрант не е върнат у дома, то той трябва да бъде прехвърлен във Франция. След това човекът трябва да подаде ново заявление за убежище там.

Австрия и Унгария казват, че това е преместване "през ​​задната врата", докато южните държави членки, които са входната точка ма миграционните потоци за Европа, искат задължително преразпределение на пристигащите търсещи убежище.

Някои страни членки предлагат да се намали този осеммесечен срок на няколко седмици.  

Предложението на Комисията не урежда изрично отговорността в такива случаи и оставя държавите да се разберат помежду си. В документа се посочва, че повечето държави от ЕС смятат, че отговорността следва да бъде на спонсориращата държава (в примера е Франция). Други обаче не са съгласни с това и настояват, че всяко последващо заявление следва да бъде отхвърляно, ако мигрантът не предостави нови съответни факти.

Третият голям въпрос се занимава с мигрантите, които се укриват от властите по време на процедура за връщане. Предложението на Комисията не изяснява как да се реагира в такива случаи.

Също така е неясно как ще бъде отчитан осеммесечният период. Някои страни членки казват, че този период трябва да бъде „замразен“, ако мигрантът се укрие и не може да бъде намерен. Други не са съгласни и смятат, че трябва да се въведе ново правило и в такива случаи да може да се прекрати спонсорството на връщането.

Няма консенсус и по въпроса какво да се прави, ако мигрантът бъде намерен в трета държава членка.

Всички тези проблеми са обсъждани при закрити врата през януари, отбелязва изданието. Възможно е оттогава някои проблеми да са намерили решение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още