IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прат: Условията по дългосрочните заеми на ЕЦБ вероятно ще бъдат обявени през юни

Според главния икономист на ЕЦБ диференцирането на лихвите зависи от това дали има нужда да се смекчат страничните ефекти от отрицателните им нива

10:39 | 28.03.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Главният икономист на Европейската централна банка Петер Прат заяви, че има основателна причина, за да предприемат централните банкери действия за смекчаване на страничните ефекти от отрицателните лихвени проценти върху банките.

Екипът на ЕЦБ проучва въпроса за диференциране – някои от излишните резерви на банките да бъдат изключени от най-ниските лихви – но е сигурно, че ще се стигне дотам, казва Прат в интервю за Bloomberg.

“За диференцирането трябва да бъдем убедени, че то ще реши въпрос, свързан с паричната политика, по ефективен начин“, казва той. „Трябва да сме подготвени за всички възможни инструменти, които можем да ползваме“.

Изказването на Прат повтаря думите, използвани от председателя Марио Драги в началото на годината за възможен нов кръг от дългосрочни заеми. Те бяха официално обявени този месец.

Позицията на Прат става ясна малко след коментари на Драги за поддържането на положителните ефекти от отрицателните лихви, докато се проучват евентуални негативни ефекти. Забележката бе възприета от инвеститорите като уверение, че ЕЦБ е готова да облекчи натиска върху маржовете на печалба, генериран от неспособността на банките да прехвърлят разходите.

Интересът към темата нарасна, след като по-трайно от очакваното забавяне на икономиката доведе до остра низходяща корекция на прогнозите на ЕЦБ за растежа и инфлацията и отлагане на плановете за увеличаване на лихвите по заемите.

„Перспективата ниските лихви [да се запазят] за по-дълго време предизвика дебат за страничните ефектив от отрицателните лихви“, каза Прат. „Когато разгледате икономиката днес и канала на кредитирането, не виждаме някакъв конкретен проблем“, но „на фона на отслабващата икономика, това може да се случи в бъдеще. Затова трябва да сме готови“.

Прат, чийто мандат в Управителния съвет изтича през май, смята, че детайлите по новите дългосрочни заеми (TLTRO), които предлагат евтино финансиране на банките, вероятно ще бъдат разкрити на срещата на ЕЦБ през юни, когато централните банкери ще имат нови икономически прогнози.

„Следващата оценка на икономиката през юни вероятно ще бъде сравнително добър момент да се обявят дългосрочните заеми, преди първата дейност по тях през септември“, каза Прат.

ЕЦБ засега не е представила ясно параметрите на програмата, което предполага, че централните банкери искат да са гъвкави, за да настроят точно инструмента и да решат конкретния проблем, с който се бори икономиката, когато те се въведат. Засега те разкриха само, че ще предложат седем кръга от двегодишно финансиране – между септември 2019 г. и март 2021 г., а лихвеният процент ще бъде свързан с бенчмарка на ЕЦБ и стимул за удължаване на кредитирането.

„Ценообразуването на новия кръг ще зависи до голяма степен от оценката на Управителния съвет на условията на кредитните пазари и на вида стимули, които трябва да бъдат предоставени на банките“, каза Прат. „Твърде рано е да се каже“.

Условията, които ЕЦБ първоначално ще представи, може да се променят с течение на програмата, каза Прат. Това означава, че заемите може да се превърнат от инструмент за разширяване на дългосрочното финансиране към банковия сектор до пълноценни стимули, ако икономиката поеме курс към влошаване.

„Виждаме стабилизиране на икономиката в момента, но то зависи от развитието на няколко геополитически несигурности – виждаме някои негативни рискове“, каза той, споменавайки Brexit и международната търговия. „Уверени сме, но до известна степен: сценарият ни се базира на предположението, че политическите несигурности, ако не изчезнат напълно, поне ще бъдат ограничени“.

За момента централните банкери изчакват с решенията си, следейки за посоката, в която ще поемат икономиката и политиката.

„Ако сценарият се влоши много повече от очакванията ни, трябва да сме готови да активираме инструментите – включително нови такива“, каза Прат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още