IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приходите от търговията с въглерод няма да влизат в европейския бюджет

Мярката значително би намалила средствата за националните правителства

10:49 | 22.02.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Предложението да се използва част от приходите от процъфтяващия въглероден пазар на Европейския съюз за финансирането на следващия многогодишен бюджет на блока не успя да получи необходимата подкрепа на европейските лидери. За това съобщи полският премиер Матеуш Моравецки, цитиран от Bloomberg.

Полша бе една от държавите, блокирали инициативата, която би могла значително да свие приходите за националните бюджети, посочи Моравецки пред репортери в Брюксел след срещата на европейските лидери, на която те обсъдиха новата многогодишна финансова рамка.

Според двама източници на Bloomberg начело на съпротивата срещу плана е била Германия.

В последния си проект за предложение председателят на Европейския съвет Шарл Мишел залага приходите от продажба на разрешения в Системата за търговия с емисии в ЕС – които са над средногодишните за държава членка от аукционите в периода 2016-2018 г., да бъдат използвани за финансиране на европейския бюджет.

Оборотът на пазара за търговия с въглеродни емисии в ЕС се е увеличил пет пъти само за последните три години след направена реформа, която облекчи свръхпредлагането.

Цената на въглеродните квоти, търгувани на борсата в Лондон, е средно 9 евро за тон въглерод в периода 2016-2019 г. За сравнение тя достигна 25,6 евро при приключването на търговията в петък. Очакванията са тази цена да нарасне близо до рекордните си стойности през тази година. Очакванията са тя да достигне до 30 евро на тон до края на 2020 г. Това би добавило 19,2 милиарда евро към стойността на пазара за въглеродни емисии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:22 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още