IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Решителният ден за Италия и ролята на Драги

Никоя от партиите в парламента не иска да се стига до избори в разгара на пандемията, така че се очертава нов компромис

13:28 | 02.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Консултациите при Матарела продължават. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Консултациите при Матарела продължават. Снимка: Bloomberg LP

Почти от една седмица политическото бъдеще на Италия тъне в неизвестност. Около оживения иначе Джузепе Конте е толкова тихо, че дори неговият говорител се почувства принуден да направи изявление Мълчанието на все още премиера е „уважително и умишлено“ към деликатната ситуация и дейността, която в момента извършва президентът.

Миналия вторник Конте подаде оставката си, оттогава Серджо Матарела се  консултира с всички парламентарно представени партии, оцени възможните мнозинства, а през уикенда ангажира и посредник, който да посредничи между спорещите коалиционни партии. 

Този вторник Матарела ще се срещне с Роберто Фицо, който е председател на Камарата на депутатите и принадлежи към Движението „Пет звезди“ - най-голямата управляваща партия. Тогава Матарела ще вземе окончателно решение как да продължи политическото управление третата по големина европейска икономика, която е в средата на поредна рецесия, пише в свой анализ германският в. Handelsblatt.

Решаващият въпрос: могат ли Конте и бившият премиер Матео Ренци да се съберат отново в коалиция? Ренци заяви в имейл, изпратен до всички членове на Italia Viva (IV) в понеделник, че дискусиите са за съдържанието на политиката - благодарение на неговата партия. „Ако Italia Viva не съществуваше, никой нямаше да води тази дискусия“. Той се надява, че до края на седмицата ще има ново правителство „на способни и заслужаващи хора“.

Ренци беше този, който след едноседмичен спор за фондовете за помощ от ЕС оттегли двамата си министри от кабинета в средата на януари, като по този начин разби лявоцентристката коалиция и предизвика правителствена криза. Оттогава „Пет звезди“, социалдемократите и малката партия LeU вече нямат стабилно мнозинство в парламента. За безпартийния Конте тази конструкция беше толкова крехка, че той беше принуден да се откаже от поста си.

Ренци, чиято партия Italia Viva дори не достига три процента в проучванията на общественото мнение, сега иска нова, силна програма за останалата част от мандата, който ще продължи почти две години и половина. Той например изисква дори повече пари от онези 209 млрд. евро от фонда за възстановяване на ЕС да бъдат вложени в инвестиции, отколкото искаше досега. По отношение на ваксинациите срещу коронавируса Ренци иска да отнеме възможността за вземане на решения от регионите - за да контролира понякога бавната кампания по-ефективно централизирано - от Рим. 

В същото време изглежда, че партията му също е готова да разговаря по един от най-големите спорни въпроси - Европейският механизъм за стабилност (ЕСМ). Ренци настоя да се ползват средства на ЕСМ - за финансиране на здравната система. Заради опасенията покрай манията за засилен контрол от Брюксел ЕСМ е като „червена кърпа за биковете“ за „Пет звезди“. Italia Viva обаче вече можела да си представи използването на алтернативни ресурси за здравната система, признават от партията на Ренци.

Ако се постигне споразумение по всички точки, пътят за третото правителство на Конте ще бъде разчистен. Но в Рим все по-често се чува и името на Марио Драги. Бившият ръководител на Европейската централна банка би бил решението за технократски кабинет, правителство, съставено от експерти, каквото Италия сформира досега много пъти.

Макар че Драги все още не е коментирал публично спекулациите, вероятно той би имал широка подкрепа в парламента. Дори опозиционната партия на Силвио Берлускони Forza Italia може да застане зад икономиста.

Междувременно новите избори стават все по-малко вероятни. Едва ли някоя партия ги иска в разгара на пандемията, чиято крива на заразяване отново се изравнява, но чиято трета вълна може да бъде неизбежна. В понеделник правилата за дистанция отново бяха силно облекчени в големи части на страната, дори ресторантите са отворени през деня, а училищата са отворени почти в цялата страна. Стойността на R-фактора, която показва колко хора биват заразени от един заразен човек, за последно е на ниво от 0,84. Засега икономиката може да поеме дълбоко дъх.

Понастоящем е изключено твърдо блокиране от няколко седмици като преди година. Италия беше първата държава в Европа, която беше силно засегната от пандемията - и подложена на силни ограничения. Икономическата дилема стана очевидна и този вторник, когато националният статистически орган представи своите данни за брутния вътрешен продукт: 2020 г. като цяло е изпратена със спад от 6,6%.  

Въпреки че наскоро ситуацията в производствения сектор се възстанови до известна степен, а икономиката отново се повиши през последната третина на 2020 г., в същото време ресторантьорството и туризмът продължават да страдат драстично. Според скорошно проучване на италианската централна банка 6500 компании могат да фалират до 2022 г. поради пандемията. През последното тримесечие на 2020 г. равнището на безработица се е повишило само с 0,2%, но в момента има забрана за съкращенията, която ще изтече през април.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още