IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия има лидерски амбиции в областта на чистия водород

Страната работи по план за пренос на "зелен" газ към своите потребители по съществуващите транспортни канали

17:27 | 02.11.20 г. 13
<p>
	<em>Александър Новак. Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Александър Новак. Снимка: Bloomberg LP

Русия има амбиции да се превърне в световен лидер в производството на чист водород и в областта на технологии по улавяне на въглероден диоксид. Наред с това страната не планира да намали добива на изкопаеми енергийни суровини, коментира в интервю за The Guardian руският енергиен министър Александър Новак.

В Русия не виждат достигане на максимума в добива на природен газ в близко бъдеще и въпреки заявените екологични цели, потреблението на природен газ само ще расте. "Вярвам, че природният газ е екологичен източник на енергия", обяснява Новак и допълва, че делът на суровината в световния енергиен микс само ще расте през следващите години.

Новак коментира пред британското издание, че страната ще активизира работата в газовите находища и до 2035 година ще добива по 1 трилион куб. метра годишно. Плановете са износът към Европа по газопроводите да остане в обем на около 200 млрд. куб. метра, но да се увеличи износът на втечнен газ - от 29 млн. тона сега до 120-140 млн. тона през 2035 година.

The Guardian припомня доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), според който потреблението на природен газ в Европа ще намалее с 8% до 2030 година. Така, с увеличението на добива Русия явно планира да се обърне най-вече към Азия, където започва процес на затваряне на въглищни централи.

Русия е в състояние да произвежда и водород и да бъде лидер и на този пазар, уверен е Новак. Водород се добива или чрез електролиза, използвайки енергия от възобновяеми източници, за разделяне на молекулата на водата, или чрез разделяне на молекулата на газа, използвайки пиролиза.

Руският енергиен министър обяснява пред The Guardian, че страната може да използва и двата метода, както и че развива технология за улавяне на въглеродните емисии. Заедно с производството на водород, Москва скоро ще е в състояние да предлага на своите потребители "зелен" газ, използвайки съществуващите маршрути.Към момента това е скъпо начинание, но с включването на възобновяемите източници, с времето цените ще намаляват, смята Александър Новак.

С по-ниската цена, водородът може да заеме подобаващо място в плановете за въглеродно неутрална икономика. А от друга страна е и шанс за Русия да съхрани своята зависима от горивата икономика. Екологичните цели за Москва не са много амбициозни, коментират еколозите от Carbon Action Tracker.

В началото на 90-те години на миналия век страната затвори голяма част от предприятията си, които бяха големи замърсители на околната среда. Сега без особени усилия Русия може да покрие изискване за намаляване на емисиите с 25-30% спрямо нивата от 1990 година до 2030 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 2
cherney
преди 3 години
Коя година горе-долу да очакваме тази световна доминация? Щото едно време циркулираха едни влажни очаквания за капитализация на Газпром от 1 трилион долара и цена за 1000 куб.м. газ в размер на 1000 долара. Но нещо не се получи.Хотели как лучше, получилось как всегда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
cherney
преди 3 години
"Сещам се и за рапърът Фифти сент, по-известен в Рашата като 40 рублей..."____________Хахахаха. Това е гениално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 2
mvr0306
преди 3 години
Нали не мислиш че вчера са открили този процес. Просто сега в ЕС е модерно да се говори за водород... През 2005 се говореше за Лисабонската стратегия, според която 2010 ЕС трябваше да стане най-динамично развиващата се икономика в света, после имаше други разни идеи и стратегии... резултата е видим. Така ще стане и с водород. Хората с техническо образование знаят че това е блъф. Водорода никога не може да замести природния газ - просто имат твърде различни свойства, а водорода е и изключително опасен; изисква много специални уплътнения и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Ще, ще....И така цял живот, пропилян в очаквания и обяснения, че и тоя път не станало заради тайното правителство в сянка и американците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
Водорода ще идва от природният газ, който е въглеводороди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Не знам какви лидерски амбиции има Рашата, но гледам Еврото наближава 100 рубли.Или казано на български - 1 рубла = 2 с'тинки.Сигурно оттам идва израза "да те направят на 2 стотинки". Сещам се и за рапърът Фифти сент, по-известен в Рашата като 40 рублей...А иначе Малкото Пу ще се ослушва като плъх у брашно за някое друго евро, че стандарта скоро ще падне под Албания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 4
mvr0306
преди 3 години
Да имаш ток и да произвеждаш от него водород е супер глупост. Тока е универсален енергоносител, пренася се лесно и до най-отдалечени консуматори, има и изградена инфраструктура. Водород - или гориш, или пак превръщаш в ток, в най-добрия случай с горивна клетка с КПД 70 - 80%. И да напомня - електролизата на водата е известна от поне 150г; и що ли досега никой не се е сетил да прави чудния водород с ток?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 11
Стоян Петров
преди 3 години
Рашастан ще доминира само в празните приказки, като например за потоците и ядрените централи. Даваш ли си сметка какъв провал са Северен 2, Турски, Силата, Пакш, Аккую и БелАЕЦ??? *** могат да се налагат на такива като теб, останали само с едно полукълбо в кpaтуната си. Останалият свят е ииндеферентен към пpoстотиите им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 13
mavericos4
преди 3 години
Кел файда, като не спазва международното право, подписани договори за граници със съседите си, правила за безопастност на квото се сетите, от ваксини, до работна среда, а за цвят, едно комплексирано КГБейско джудже, което след няколко години може да се озове в съда за престъпления срещу човечеството, като преди това може да си го съдят у дома за разпределение на обществен-държавен ресурс в близките му олигарси.Тиквата Борисова е негова по-малка проекция в България, иначе претенции си имат за какво ли не, ама без покритие
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 11
zelka007
преди 3 години
импе , в Европа ще приветстваме решението на колхозниците да произвеждат зелен водород ... и понеже ще шмекеруват със син или сив водород , в момента се разработва законодателството и таксономиката за различните видове ... :)))та дано се оправят , щото има "технологические тонкости" дето рубашките не ги владеят до съвършенство . виж пАтоци , без европейска помощ нищо не могат да заварят , камо ли да построят ...и това за колоса що го пишеш , на каква основа се дължи ... ?! може би щото са построили цар колокол , цар пушка и цар джамия ... ?! и от там следствие че са колос в енергетиката ... ?! ... не си сериозен ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още