IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сентену се застъпва за бърза реформа на еврозоната

И дума не може да става за "постоянни трансфери" към хазната на дадена държава членка, успокои новият председател на Еврогрупата

15:27 | 17.01.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Сентену (вляво) беше избран начело на Еврогрупата в началото на декември за мандат от две години и половина.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Сентену (вляво) беше избран начело на Еврогрупата в началото на декември за мандат от две години и половина. Снимка: Ройтерс

Новият председател на Еврогрупата, португалският министър на финансите Мариу Сентену, възнамерява да постигне първоначален напредък в реформата на еврозоната още през юни.

"През юни би трябвало да сме в състояние да взимаме решения", след като изясним графика на реформите преди срещата на върха на Европейския съюз през март, посочва Сентену в интервю за германския икономически всекидневник Habdelsblatt, цитирано от БТА.

Според него обстоятелствата "рядко са били толкова благоприятни" за постигане на бърз напредък, тъй като големите европейски държави са приключили с изборите, икономиката нараства във всички страни, а бюджетните дефицити намаляват". 

Темата за реформата на еврозоната е особено важна и за България, след като едва преди броени дни страната ни официално заяви, че до средата на годината ще подаде официално молба за членоство в ERM II.

Сентену беше избран начело на Еврогрупата в началото на декември за мандат от две години и половина. По думите му постигнатото правителствено споразумение в Германия съдържа "положителни сигнали за европейската политика", въпреки че все още е с неясни очертания и вече се оспорва от част от социалдемократите.

Въпреки че в Италия все още предстоят избори през март, а популистките формации набират сила навсякъде в Европа, португалският икономист уверява, че "подкрепата за европейската интеграция остава голяма сред гражданите", което е "уникален шанс", който трябва да бъде използван. 

Деветнадесетте членки на еврозоната обаче са разделени по въпроса за бъдещите реформи. На север страни като Холандия и Германия не са склонни да споделят богатството си с южните страни като Франция, Италия и Испания, тъй като според тях бюджетните им политики са прекалено хлабави.

Сред най-обсъжданите теми е създаването на бюджет на еврозоната - ключово предложение на френския президент Еманюел Макрон.

До този момент неколцина от финансовите министри от Еврогрупата са се обявили в подкрепа на "стабилизиращ инструмент" в случай на икономически "шок". Според Сентену обаче такъв бюджет може да служи също така като "инвестиционен инструмент" и да бъде обвързан с национални реформи - два въпроса, които все още се обсъждат.

Във всеки случай и дума не може да става за "постоянни трансфери" към хазната на дадена държава членка, обеща португалският министър в отговор на безпокойствата на Германия.

Мариу Сентену иска освен това до юни да се договори европейска гаранция върху депозитите - трети и последен стълб от банковата реформа, целяща да се успокоят клиентите на банките, който среща съпротивата на Германия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 1
Иван Митев
преди 6 години
Съвместно с полезното, еврото е с вредно влияние.Същественият проблем на еврозоната е прилагането на еврото без зачитане на неговото вредно влияние.Поради тази грешка еврозоната е с подсигуряван крах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още