IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Shell се оттегля от съвместния проект за втечнен газ с „Газпром“ в Прибалтика

Единственият партньор на руската газова компания остава „Русгаздобича“

21:43 | 10.04.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс Архив</em></p>

Снимка: Ройтерс Архив

Холандско-британската петролна компания Royal Dutch Shell обяви, че се оттегля от съвместния проект с „Газпром“ за изграждане на голям терминал за втечнен природен газ в района на руското крайбрежие на Балтийско море, след като руското държавно газово дружество реши да промени концепцията за развитието на проекта, съобщава ТАСС, позовавайки се на изявление на председателя на Shell Russia Седрик Кремерс. 

„След обявената от „Газпром“ на 29 март окончателна концепция за разработване на балтийския проект за втечнен природен газ, ние решихме да прекратим своето участие. Имаме редица други текущи проекти с „Газпром“, включително като част от Стратегическия съюз, установен между двете компании през 2015 г., които остават незасегнати от това решение“, посочва Кремерс.

Преди четири години Shell стана единственият партньор на „Газпром“ в проекта за изграждане на терминал в Прибалтика. През 2018 г. двете компании подписаха рамково споразумение за техническа концепция на съоръжението.

Първоначално Shell изчисли, че капацитетът на терминала ще бъде 10 млн. тона втечнен природен газ годишно, с възможност за постепенно увеличаване на количествата до 13 млн. тона.

През март тази година „Газпром“ промени концепцията на проекта, която сега предвижда пълна интеграция на балтийския терминал и на преработвателния завод за газ. Руската компания „Русгаздобича“ ( беше обявена за единствен партньор на „Газпром“ в проекта без да се споменава името на Shell.

Проектът представлява централа, разположена в района на пристанището Уст-Луга на брега на Балтийско море. Страните от Атлантика, Близкия изток, Южна Азия и по-малките пазари за втечнен газ в Прибалтика и Северно море се разглеждат като потенциални пазари за ресурса, който ще се изнася през терминала.

Очаква се съоръжението да бъде пуснато в експлоатация през 2022-2023 г., но срокът може да бъде преразгледан след изготвянето на проектния пакет, посочват от „Газпром“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 4 години
абсолютен факт :)) ама томи едни статии...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
0pk
преди 4 години
Ама то в тоя сайт много малко хора дочитат статиите до край. Обикновено се обсъждат само заглавията :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 4 години
а ти прочете ли статията, или просто реши да се изходиш по навик щом видя расия в заглавието2 лева залагам, че не си го направил :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 6
ABBA
преди 4 години
Този канал:https://***.youtube.com/user/ShkolaFaberlic/videosрусобите могат да го следят само с валидол под езика :)ВСЯКА седмица една камара НОВИ заводи и доста от тях за заместване на вноса............... т.е. за независимост от Запада и Изтока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 12
Pyramid
преди 4 години
...и после - защо Рашата станала самодостатъчна и арогантна. Ами просто е: Тези си тръгват, онези си тръгват, рашките не искат да паднат, с триста зора, правят импортозаместване а, след това, *** им продавай пак от същото. Може, бе. Може и да купят пак. Ама е рекат, -Момент. Ние имаме три пъти по-евтино. Е, малко грозничко, ама също бачка. Та, или продаваш поне двойно надолу, или си го пробутвай на шебеците нейде, у Папуа или Мозамбик. Ъффф, те пък съвсем нямали пари...-И така. Санкции, та санкции.НА ви санкции !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още