IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Швейцария ще ограничи драстично рекламата на тютюневи изделия

Правителството претърпя още две поражения – отхвърлени бяха план за подкрепа на медийни издатели и премахването на предприемаческа такса

08:13 | 14.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;&nbsp;EPA/Marcelo Say</em></p>

Снимка:  EPA/Marcelo Say

В Швейцария рекламата на тютюневи изделия трябва да бъде допълнително ограничена против волята на правителството. На референдум в неделя 55,6% от избирателите гласуваха в подкрепа на законопроекта, който правителството препоръча да бъде отхвърлен. Правителството претърпя още две поражения: Медийният пакет с държавни субсидии за вестници, списания и онлайн медии се провали, както и планираното премахване на такса за предприемачите, което щеше да струва на държавата 250 млн. франка (почти 240 млн. евро) годишно, предава DPA.

Рекламата на тютюневи изделия вече трябва да бъде забранена навсякъде, където децата и младите хора могат да я видят. Така на обществени места вече не трябва да има плакати с тютюневи изделия, а рекламите в кината, медиите или на спортните площадки също са забранени. Досега рекламата на тютюневи изделия беше забранена само по радиото и телевизията, както и тази, която е пряко насочена към непълнолетни. За правителството подобна забрана отива твърде далеч.

„Днес говорим за цигарите, но скоро ще говорим за алкохола и месото", предупреди Филип Бауер, депутат от дясната Либерална партия, като разкритикува „тази диктатура на политически коректните, при която всичко трябва да се регулира“.

Неговите опасения приповтарят тези, изразени от Philip Morris International (PMI), най-голямата тютюнева компания в света, която, подобно на British American Tobacco и Japan Tobacco, има седалище в Швейцария и подпомага финансирането на кампанията за отхвърляне на предложението на референдума.

„Това е хлъзгав път, що се отнася до личната свобода", заяви пред AFP говорител на швейцарското подразделение на PMI. Той осъди резултата от неделя и призова парламента да прояви „умереност и мярка" при изготвянето на законопроекта за решението.

А Жан-Пол Юмаир, ръководител на център за превенция на зависимостите в Женева, приветства победата в неделя като „много важна стъпка" в борбата срещу употребата на тютюн и категорично отхвърли аргументите на индустрията. „Това не е въпрос на свобода... Това е илюзия за свобода“, каза той пред AFP, като посочи, че употребата на тютюн създава тежка зависимост.

„Няма друг потребителски продукт, който да убива половината от всички потребители”, добави той.

Застъпници на забраната твърдят, че слабите закони за рекламата спъват усилията за намаляване на броя на пушачите в алпийската страна с население 8,6 млн. души, където повече от една четвърт от възрастните консумират тютюневи изделия. Всяка година има около 9500 смъртни случая, свързани с тютюнопушенето.

Швейцария е важна за тютюневата индустрия. Най-големите тютюневи компании в света имат клонове там. В страната се отглежда, обработва и изнася тютюн. Индустрията подкопава политиките за превенция и оказва влияние върху законодателството за тютюна, пише Федералната комисия за превенция на тютюнопушенето. В индекс за усилията на правителствата да ограничат влиянието на тютюневата индустрия Швейцария се класира на предпоследно място сред 80 държави през 2021 г. 

Тютюневата индустрия допринася годишно за икономиката на страната с около шест млрд. швейцарски франка (6,5 млрд. долара) - един процент от брутния вътрешен продукт на Швейцария - и осигурява около 11 500 работни места.

С друга инициатива - медийния пакет, правителството искаше да предостави 151 млн. франка (около 144 млн. евро) през годината в подкрепа на издателите на вестници и списания. Много от тях страдат от загуба на рекламодатели и абонати и се борят за оцеляване. Наред с другото, трябваше да се разшири вече съществуващата подкрепа за дистрибуция.

За първи път онлайн медиите трябваше да получават директно пари при определени условия. Противниците предупредиха, че медиите ще загубят своята независимост и няма да отразяват неутрално правителството. След преброяването на 23 от 26-те кантона малко под 54,6% от гласоподавателите отхвърлиха плановете.

Що се отнася до предприемаческата помощ – става дума за гербов налог, който представлява данък от 1% върху големите компании за издаване на облигации или предприемане на други мерки за набиране на нови средства.

Както се очакваше, четвъртият общонационален законопроект беше категорично отхвърлен. Инициативата на защитниците на правата на животните предвиждаше радикална забрана на опитите с животни. Също така не трябва да се разрешава вносът на продукти, разработени с помощта на тестове върху животни. Според прогнозите 79% от гласуващите са отхвърлили това.

През 2020 г. около 560 000 животни са били принесени в жертва при експерименти в Швейцария, като повечето от тях (400 000) са мишки, плъхове и други дребни гризачи, въпреки че според правителствената статистика в броя влизат и около 4600 кучета, 1500 котки, 1600 коня и по-малък брой примати, крави, прасета, риби и птици.

Швейцарските власти подчертават, че броят на животните, използвани за експерименти, е изключително намален в сравнение с предишните десетилетия - а през 80-те години на миналия век цифрите са били четири пъти по-високи - като отбелязват, че около 40% от животните не са претърпели физическа болка или психологическа вреда, когато са били жертвани. В приблизително 20 000 случая обаче животните са били подложени на експерименти, които значително са навредили на здравето им, включително имплантиране на тумори като необходима част от изследванията на рака.

Швейцария провежда референдуми четири пъти в годината, като миналата година при гласувания бяха одобрени ограниченията срещу коронавируса на правителството и еднополовите бракове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още