IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Си Дзинпин ще се опита да „претопли“ отношенията с ЕС във видео разговор с Меркел

Във видео срещата ще вземат участие още председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и лидерът на Европейския съвет Шарл Мишел

11:53 | 14.09.20 г.
<p>
	Китайският държавен глава Си Дзинпин. <em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Китайският държавен глава Си Дзинпин. Снимка: Bloomberg L.P.

Китайският държавен глава Си Дзинпин ще проведе преговори с германския канцлер Ангела Меркел и други европейски лидери в рамките на днешния ден в опит на Пекин да попречи на Стария континент да се съгласува по-тясно със САЩ по спорове, вариращи от пазарния достъп до правата на човека – теми, по които азиатската страна е силно критикувана, съобщава Bloomberg.

Срещата на върха, включваща председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен и лидера на Европейския съвет Шарл Мишел, ще бъде проведена чрез видео връзка в понеделник поради невъзможността на света към момента да се справи с пандемията от коронавирус. 

Първоначално срещата беше предназначена да включва представители на всички 27 страни членки на Европейския съюз (ЕС) в Лайпциг, за да отбележи шестмесечното председателство на Германия в Съвета на ЕС.

Въпреки че очакванията за пробив в преговорите остават песимистични, Пекин се стреми да стабилизира отношенията с ЕС, разклатени от пандемията, икономическия спад, полицейските репресии в Хонконг и американските искания за единна позиция срещу Пекин. Срещата на върха се осъществява преди президентските избори в САЩ, които могат да променят подхода на Вашингтон към Брюксел, и срещата на върха на Европейския съвет по-късно този месец, в която лидерите ще се стремят да изградят обща политическа стратегия по отношение на Китай.

Френският министър на финансите Бруно льо Мер заяви пред германския вестник Welt am Sonntag, че Европа трябва да приеме единна позиция по отношение на връзките с Китай. „ЕС трябва да определи собствените си интереси, трябва да бъде силен и независим - както спрямо Китай, така и от САЩ. Това е от решаващо значение за успеха през 21-ви век“, категоричен е Льо Мер.

Освен актуалните въпроси за глобалната борба срещу Covid-19 и достъпа на пътуващи по бизнес, двете страни продължават да се сблъскват с разногласия относно достъпа до пазара и сигурността на данните – два въпроса, по които САЩ поискаха по-голяма подкрепа от Европа. Миналия месец държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео заяви по време на реч в Прага, че Китай представлява по-голяма заплаха за региона от Русия.

Наложеният от Пекин закон за националната сигурност в Хонконг през юни предизвика по-силна критика към отношението на азиатската страна към правата на човека. Напрежението между ЕС и Китай се забеляза ясно по време на скорошната визита на китайския външен министър Уан И в Европа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още