IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синтетичните горива могат да покрият около 50% от търсенето на петрол до 2050 г.

Германската промишленост ще се нуждае от огромен внос на зелена енергия, прогнозират от Световния енергиен съвет

21:34 | 11.03.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Огромно количество синтетични горива, генерирани от възобновяеми енергийни източници ще бъде необходими за пълното декарбонизиране на германската икономика, показва анализ на промишлената асоциация BDI, представен от Euractiv. 

“За реализиране на амбициозните цели в областта на климата и енергетиката, ще е необходимо огромно количество синтетични горива, създадени чрез електрохимично преобразуване на пара и въглероден диоксид чрез използване на енергия от възобновяеми източници (т.нар метод Power-to-X)”, смята Карстен Роле, изпълнителен директор в германското звено на Световният енергиен съвет и ръководител на енергийната и климатична политика в BDI.

Според Роле най-мощният двигател в това отношение ще бъде транспортният сектор, като се очаква авиацията и корабоплаването да се възползват в най-пълна степен от синтетичните горива, особено при по-големите дистанции.

Според прогнозите на Европейския съюз (ЕС) нисковъглеродното производство на електроенергия, както и ядрената енергия, ще покрият най-малко 50% от общото енергийно търсене в Европа до 2050 г., оставяйки над 40% за течните горива и другите видове зелени газове като водород.

Power-to-X Power-to-X

Тези технологии се превръщат в привлекателни средства за генериране на енергия без въглеродни емисии.

В Германия един от сценариите за чиста енергия до 2050 г. предвижда нуждата от внос на биогорива да достигне 340 тераватчаса.

Според Роле въпросното количество енергия е приблизително равно на пълния капацитет на наличните в момента енергийни мощности на Германия.

Сегашното потребление на електроенергия в страната възлиза на 380 тераватчаса , което означава, че около 90% от националните енергийни нужди могат да бъдат покрити от прогнозирания внос.

Очаква се този внос да дойде основно от места като Австралия, Близкия изток, Африка и Латинска Америка, който разполагат с по-голям потенциал за развитие на възобновяемата енергия в сравнение с Европа.

Според Световния енергиен съвет, глобалният пазар за Power-to-X може да достигне 10 хил. тераватчаса до 2050 г. при един от по-песимистичните сценарии. Това би означавало, че 40% от горивата при корабоплаването и авиацията ще бъдат генерирани по този модел.

За момента германската индустрия е единствената в Европа, която разглежда Power-to-X като начин за декарбонизиране на потреблението на електроенергия.

Според Роле потенциалното предимство на този метод е свързан с факта, че синтетичните горива могат да се съхраняват и използват по много начини в различни икономически сектори, които по принцип трудно подлежат на декарбонизация.

Електроенергийният сектор в Европа също проявява интерес към технологията, особено по отношение на тежката индустрия като производството на стомана.

Световният енергиен съвет прогнозира, че зелените синтетични горива могат лесно да увеличат своя количествен размер от 10 хил. до 20 хил. тераватчаса до средата на века като покрият около 50% от глобалното търсене на суров петрол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 5 години
Мдамм... По това вече и ше ги броиме зелените мозъци - кой колко зелено е готов да плаща за "зелена" енергия... ;) :lol:Тука например е позеленело от зелени зелки, тикви и обикновен алабаш... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
michaelis12
преди 5 години
мда и аз на снимките виждам предимно CO2 ... а уж той им "пречеше" на зелените кхмери да го *** ... :)) е са нищо че е 0,04% у целата планета ама тва беше виновникот за всички "климатични промени" еее Блумбърга нали дет ше се бори за зелена планета вместо да влиза в Белия Дом, че там нито лев не мое изкара .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 5 години
Явно става въпрос за течни горива, сиреч - очаква се да бъдат изгаряни в ДВГ и котли, за да се добива енергия за някакви цели, но простият човек се пита: какъв ще е този процес на горене, при който не се отделя СО2 и в такъв случай - за каква декарбонизация иде реч? Какво им е "зеленото" на тези горива, освен, че очевадно ше требват бая повече зелени бележки за добиването и придобиването им?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още