IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Скъпият газ подхранва печалбите на европейските енергийни гиганти

BP печели поне 500 млн. долара от продажбата на втечнен газ през третото тримесечие, други водещи компании увеличават добивите

13:04 | 29.10.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Рекордните цени на природния газ увеличават печалбата на водещите европейски енергийни компании. BP например е спечелила поне 500 млн. долара от продажбата на втечнен газ само през третото тримесечие на 2021 година, коментират източници на Ройтерс.

Заради ниските нива на резервите и възстановяването на икономиката търсенето на енергийни суровини е голямо, а цената на газа достигна рекорди в Европа и Азия.

Норвежката Equinor има по-големи позиции на пазара на втечнен газ от BP. Компанията добива по 4 млн. барела петролен еквивалент на ден. Финансовите отчети показват приходи от дейността през третото тримесечие в размер на 9,77 млрд. долара, което надминава пазарните очаквания, които бяха за приходи от 8,4 млрд. долара. Печалбата достига 2,78 млрд. долара спрямо 271 млн. долара година по-рано, сочи отчетът, публикуван на сайта на норвежкия гигант.

Eni и OMV също публикуваха по-добри от очакваното данни в своите финансови отчети за периода юли-септември, което обясняват с поскъпването на петрола и природния газ през последните месеци.

Австрийската OMV съобщава за печалба за тримесечието в размер на 781 млн. евро, което надхвърля пазарните прогнози, пише Ройтерс. През третото тримесечие на 2020 година печалбата за компанията възлизаше на едва 80 млн. евро.

Повишението идва основно от сектора по добив и преработка на петрол и природен газ и в отчета си от компанията пишат още, че прогнозират продължаващ ръст на цените на изкопаемите горива. Очакванията за цена на петрола сорт Brent е в размер на около 70 долара за барел спрямо предишните прогнози за цена в диапазона 65-70 долара.

Печалбата за тримесечието на италианската Eni достига 1,43 млрд. евро спрямо загуба от 153 млн. евро през същия период на миналата година. Прогнозите на пазарните анализатори сочеха печалба в размер на 1,08 млрд. евро.

Компанията също успява да запише повишение на паричните потоци с над 4 млрд. евро, което е достатъчно за финансиране на програмата за обратно изкупуване на акции и за разпределяне на дивиденти.

През второто тримесечие Eni увеличи добива на газ и петрол с 6% до 1,68 млн. барела петролен еквивалент на ден, като прогнозите са до края на годината дневният добив да се повиши до 1,76 млн. барела.

Италианският гигант изготви стратегия за въглеродна неутралност до 2050 година, която предвижда намаляване на добива на изкопаеми горива и насочване към зелените алтернативи, припомня още Ройтерс.

Подобни планове има и Shell, като мениджмънтът ѝ дори коментира, че ще увеличи целите си за намаление на емисиите. Но по отношение на данните за третото тримесечие има сериозно разминаване с пазарните прогнози. В периода юли-септември печалбата на Shell достигна 4,1 млрд. долара спрямо очаквания за 6 млрд. долара, публикувани от Refinitiv, пише CNBC.

Още преди месец ръководството на Shell предупреди своите акционери, че ураганът Ида ще "изяде" част от печалбата.

През същия период на 2020 година печалбата на англо-нидерландския холдинг достигаше около 955 млн. долара, но през второто тримесечие на тази година беше 5,5 млрд. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:11 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Дано Шел поскъпне още 10-15%, че да разкарам акциите. Не искам нито лев от моите пари да бъдат в газово-слузеста компания, управлявана от шизофреници, тероризирана от още по-големи такива, пилееща печалбата си за зелени проcтотии !!! За има-няма три месеца, Шел загуби две огромни газови концесии, и то при тия цени на природния газ !!! Това е престъпление срещу инвеститорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още