IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Словакия - тежко засегната от коронавируса, но вярваща в общите усилия на ЕС

Ситуацията е много сложна, а хората са вече уморени, признава словашкият президент Зузана Чапутова

23:04 | 01.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Словакия е една от страните в ЕС, които е най-тежко засегната от коронавируса. Статистиката показа, че през последните 14 дни, тоест от средата на февруари, нивото на смъртността е 239 души на 1 млн. население. За сравнение в съседните държави нивото е значително по-ниско - в Чехия е 187 души на 1 млн. население, а в Германия - 75.

"Ситуацията е много, много трудна", коментира президентът на страната Зузана Чапутова пред европейското издание Politico. Тя признава още, че хората в страната вече са много изморени от пандемията.

Чапутова коментира още, че страната ѝ печели от членството си в ЕС в тази пандемия. "Смятам, че страна като Словакия има по-добри шансове да получи ваксини срещу коронавируса (чрез европейската стратегия - б.р.), отколкото ако го прави сама", казва тя.

Действията на Европейската комисия (ЕК) са остро критикувани от големите държави, като например Германия, за забавянето. Но за малките държави, общите преговори с фармацевтичните компании са от ключово значение, посочва още Politico.

Все пак Чапутова отбелязва, че в момента ЕС е изправен пред липса на ваксини. Тя посочва още, че преговорите действително е можело да започнат на по-ранен етап и е трябвало да бъде засегнат производственият капацитет на компаниите.

Премиерът на Словакия Игор Матович предлагаше страната да започне преговори с Русия за доставка на ваксината "Спутник V", но опозицията, както и коалиционният партньор на правителството се обявиха против. В страната биха купили от руската ваксина, ако тя получи одобрението на Европейската агенция по лекарствата (EMA), допълва още изданието.

"Трябва да предложим на нашите граждани ваксини, които са и ефективни и сигурни. За мен това означава, че те трябва да бъдат регистрирани в EMA", казва и президентът на страната.

Чапутова зае президентския пост след като спечели над 60% от гласовете на словаците по време на изборите през 2019 година.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:57 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още