IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

София Касидова: Имаме огромна нужда от регионална глобализация

Трябват нови партньорства със силна политическа подкрепа, които могат да идентифицират приоритетни проекти, посочи икономистът от ББР

11:05 | 09.07.21 г.
Автор - снимка
Редактор
София Касидова: Имаме огромна нужда от регионална глобализация

Тя подчерта, че инициативата "Три морета" освен с политическия си контекст, е регионална инициатива и целта ѝ е регионална глобализация.

"След последната финансова криза и Covid кризата сега световната глобализация беше нарочена за виновница за проблемите във веригите за доставки и икономиките. Сега се случва точно обратното - има огромна нужда от регионална глобализация и партньорства между държави за изграждане на обща инфраструктура", посочи Касидова.

Според нея инфраструктурните нужди са огромни и само в секторите за развитие на иновациите, транспортната и енергийната свързаност, които са водещи в инициативата, са необходими над 400 млрд. евро инвестиции.

„Това не е възможно да се случи със сегашното статукво на финанси и финансови инструменти. Трябват нови партньорства със силна политическа подкрепа, които могат да идентифицират  проекти, които да са приоритетни, и благодарение на това да се привлече дългосрочен ресурс и да се сложи професионален мениджмънт“, коментира София Касидова.

Тя подчерта, че инициативата е базирана на принципа на прозрачност, на пазарно управление на проектите.

Що се отнася до това кои са финансовите инструменти, които могат да запълнят тази нужда, експертът посочи, че тези инвестиции са бавни и дългосрочни, и се финансират на фази.

"След този първоначален ресурс, който е обещан и е във фонда, ще има следващи кръгове за събиране на нови инвестиции", посочи Касидова.

Експертът уточни, че е нужно партньорство с частни капитали, пенсионни фондове, за да се използва техния свободен ресурс.

Касидова отбеляза, че инициативата не се конкурира със съществуващи инициативи и с политиките на ЕС, нито с местни вътрешни инфраструктурни програми, а ги допълва.

Според нея капиталът, който се мобилизира, е около 1 млрд. евро, а в следващите няколко години ще стане 2 –3 млрд. евро, и ще достигне до 5 милиарда.

За пример на регионално сътрудничество тя даде ролята на Черноморската банка за развитие за подпомагане и финансиране проекти от тази част на Европа.

"Фондът, който управлява ресурса на инициативата, е построен така, че държавите да участват чрез своите банки за развитие. Нашата роля не е да генерираме проекти, а да опосредстваме комуникацията, да подпомагаме техническото управление. Българската банка за развитие е добре позиционирана да коментира, подпомага такъв ресурс, да насърчава българския бизнес, който е достатъчно подготвен с проекти, за да кандидатства в този фонд", съобщи икономистът.

По думите ѝ, ще се подкрепят проекти на зелено, като се търсят такива с опит в управлението и възвращаемост.

Като едно от основните предизвикателства на постковид икономиката, Касидова посочи необходимостта от свързваща инфраструктура във всички измерения – информационни системи, комуникации, инфраструктура – модерна рамка за технологично развитие.

Тя обаче е на мнение, че  България изостава в своето технологична индустрия, но е категорична, че има български успешни проекти.

Кои са приоритетите на инициативата „Три морета“? Как държавите използват възможностите да мобилизират ресурса в региона? Към какво трябва да се стремят компаниите, за да бъдат финансирани?

Гледайте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Petar2015
преди 1 година
България на три морета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още