IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сривът на пазарите продължава*

Dax губи 5%, търговията с фючърси върху щатски акции бе прекратена след достигане на долния лимит

14:02 | 18.03.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Bloomberg</p>

Снимка: Bloomberg

Европейският пазар на акции не може да бъде удържан в устрема си надолу. В обедната търговия водещият индекс на Германия Dax е 5,2% в червената зона до ниво от 8474 пункта. Сред най-големите губещи са акциите от авиационната индустрия.

След скептичен коментар на анализатор акциите на Airbus и MTU Aero Engine пострадаха още повече. Книжата на Airbus поевтиняват в сряда с повече от 15% до 53,28 евро, най-ниското ниво от ноември 2016 г. Акциите на MTU поевтиняват във Франкфурт с до 17,9% до най-ниското си ниво от над три години.

Последните два дни на търговия сигнализираха за първите признаци на отпускане, отново имаше интерес за сделки. След временен спад от над 10% в понеделник загубите при закриването на търговията бяха с малко над 5 на сто. А във вторник също имаше временен спад с над 5% от затварящото ниво от 8939 пункта.

"Dax все още е в режим на срив", казав анализаторът Мартин Учнайдер от Bank Donner & Reuschel, цитиран от DPA. Ситуацията ще бъде смекчена в дългосрочен план само ако се намали броят на заразените с новия коронавирус. Несигурността за последиците от кризата, предизвикана от новия вирус, все още е изключително голяма и говори за продължителни силни колебания на пазарите. Учнайдер говори за "повтарящи се краткосрочни и драстични насрещни ветрове".

Икономистът Едгар Уок от Bankhaus Metzler прогнозира, че "броят на заразените ще намалее през април и че икономическата политика може да предотврати дотогава вълните от фалит". От май нататък карантината може да бъде облекчена и световната икономика да има голям шанс за забележимо възстановяване.

Водещият за еврозоната индекс EuroStoxx 50 се понижи с 6,4% до 2367,79 пункта. Развитието отразява крайната несигурност за това кога ще приключи настоящата изключителна ситуация. „Изследователи от Imperial College London заявиха в проучване, че ще минат 18 месеца, преди да бъде намерена ефективна ваксина", казва в коментар пазарният анализатор на CMC Markets Йохен Щанцл. „Въпросът е дали обществото и глобалната икономика могат да издържат толкова дълга фаза с настоящите мерки.“

Френският водещ индекс CAC 40 спада с 5,9 на сто до 3775,77 пункта, докато в Лондон FTSE 100 се свива с 4,88 на сто до 5036,37 пункта.

След третата голяма намеса на Фед индексите в Съединените щати скочиха с между пет и шест процента в рамките на 24 часа, но доверието в централните банки изглежда липсва.

Малко след затварянето на пазара фючърсните договори в САЩ, които сигнализират за откриването на индексите на фондовите пазари, отново се свиха значително. В момента инвеститорите очакват пожения от три до пет процента, когато пазарите в САЩ отворят в 15:30 ч. Пазарите в Азия също бяха по-слаби, австралийският индекс бе с 6,3% надолу.

Към 13:30 ч. фючърсите върху S&P 500 са надолу с 92 пункта, или с 3,7%. Фючърсите върху Nasdaq се свиват с 330 пункта или 4,5%, докато тези върху Dow Jones 30 спадат с 833 пункта, или 4%. Те достигнаха ограниченията и за спрени, което предполага, че пазарите могат да се отворят с още по-големи процентни спадове.

Все повече икономисти, включително тези от най-големите банки на Wall Street, заявиха, че огнището вече е предизвикало глобална рецесия. Goldman Sachs например прогнозира в бележка до клиентите си от неделя, че икономиката на САЩ ще се свие с 5% през второто тримесечие след 0% ръст на брутния вътрешен продукт през първите три месеца на годината.

Акциите на Tesla се обезцениха с над 5% при следборсовата търговия във вторник на фона на предположенията, че фабриката му във Фримънт, Калифорния, може да поддържа само „минимални основни операции“, тъй като служителите на закона я обявиха за несъществен бизнес в опита да да забавят разпространението на коронавируса.

Поглед към другите активи

„Антикризисната валута“ злато поевтинява с повече от два процента до 1493 долара за тройунция (31,1 грама). Според борсовите посредници все повече се налага инвеститорите да прибират кеш и да продават скъпоценния метал, за да компенсират загубите в други области.

Златото вече регистрира най-голямата седмична загуба от 2011 г. с минус 8,6%. Според Commerzbank подобен модел на поведение при златото е бил налице и време на финансовата криза от 2008 г. Тогава златото се възстанови и поскъпна сравнително бързо след рязкото понижение и след това удари рекордно високото ниво от 1921 долара. Ако сценарият се повтори, златото предлага атрактивна възможност за влизане.

Цените на петрола продължават да се сриват. Вчера, вторник, цените паднаха с до шест процента, днес, сряда, Брент губи още 4,39 процента, а за американския WTI понижението е с почти 9%. С цена от 27,37 долара за барел (159 литра) Брентът е малко над нивото от януари 2016 г. (27 долара). Барел WTI струва 24,55 долара -   за първи път от януари 2003 г. 

Доходността по гръцките държавни облигации нараства силно. Например от началото на март доходността по сегашния петгодишен гръцки бенчмарк се е увеличила около пет пъти от 0,72 на сто до 3,56%. Гърция не е заплашена от криза поради покачването на доходността.. Въпреки това надеждата за така бленувания инвестиционен рейтинг се отдалечава все повече.

Инвеститорите обаче започват да се притесняват от кредитоспособността на Италия, както се вижда от значителното увеличение на доходността по краткосрочните държавни облигации. Въпреки че тази стойност нарасна във вторник за всички страни от еврозоната, плюсът беше най-голям при италианските облигации – ръст от 33 базисни пункта.

Подкрепа чрез спешни покупки от страна на италианската централна банка забавят разпродажбата на италианските държавни облигации. Доходността по 10-годишните италиански облигации спада до 2,752 от 2,895 процента. Според вътрешен източник подобни действия ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо.

Цените на петрола продължават да се сриват. Вчера, вторник, цените паднаха с до шест процента, днес, сряда, Брент губи още 4,39 процента, а за американския WTI понижението е с почти 9%. С цена от 27,37 долара за барел (159 литра) Брентът е малко над нивото от януари 2016 г. (27 долара). Барел WTI струва 24,55 долара -   за първи път от януари 2003 г. 

*Информацията е актуализирана към 14:27 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

13
rate up comment 6 rate down comment 1
studioaa
преди 4 години
Дългът е garbage и неговата истинска стойност е 0 и скоро с него няма да може да се купи абсолютно нищо без значение дали лихвата е висока, средна или ниска... Няма значение колко е неговият обем - това няма да помогне и сривът на икономиката ще продължи... Само Барон Фон Мюнхаузен може да се спаси от блатото като се издърпа за косата - правителствата нямат никакви ресурси, с които да подпомогнат всякакво възстановяване или растеж, те имат само хартия, мастило или числа на някой дисплей. Ако си мислиш, че още хартиени пари под каквато и да е форма ще помогнат значи нищо не си разбрал... Капитализмът не може да съществува без да съществува капитал, а капитал може да съществува само ако има лихви/дивиденти по-високи от инфлацията т.е лихвата не може да е под 3% в САЩ както и дивидентите иначе предприятията ще изгорят всичкия си капитал и собствениците на книжа или акции в тези предприятия ще загубят абсолютно всичко... В това отношение приготви се за тотален срив на пенсионните фондове, индексните фондове както и много инвестиционни фондове. Няма никакъв смисъл от това да се държи акция с дивидент 1% при инфлация от 5-10% при положение, че акцията е непродаваема на каквато и да е било цена... Пенсионните фондове ще се сринат защото нямат никакъв приходи и не могат да продадат защото няма никакви купувачи - младите са страшно бедни в сравнение със старите и са много по-малко като бройка. Няма съмнение скоро ще имаме спасителен план за пенсионерите - но само в САЩ ще трябват между 300 и 500 трилиона $, а в света над 1000 трилиона $. Скоро голямата инфлация ще почука на вратата, а тогава хлябът, токът и лекарствата ще скочат 10 пъти по-бързо от акциите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 4 години
А кога е започвала кариерата му на инвеститор, че да свършва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
studioaa
преди 4 години
Изключително наивен и изобщо нямаш представа със какво си се сблъскал - а това е НОВА ВЕЛИКА ДЕПРЕСИЯ - много по-тежка по-дълга и по-унищожителна от тази през 30-те(а тя продължава 20 години). Никаква епидемия няма нищо общо с това - в момента наблюдава колапс предизвикан от безумните количествени улеснения и евтин кредит около 200 трилиона $ създадени в последните 11 години... Както казах, докато хората, които вярват, че инфлацията е двигател на икономиката са живи физически спадът няма да спре... Но спокойно инфлацията скоро направо ще хвръкне като ракета - но магазините ще са празни, заводите пусти и услугите блокирани... Да растеж ще има - на храните, тока и лекарствата, но на нищо друго...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Отново разсъждаваш повърхностно. Дългът също е стока - има търсене - има предлагане. Компаниите емитират 20-40-годишни облизвации - държавите - СТОГОДИШНИ - и то при ниска лихва. Заради кризата -и плашлювците - търсенето на дълг дори РАСТЕ. Лихвите са ниски. Облизвации за един трилион с лихва 5% са равни на облизвации за 10 трилиона с лихва 0.5% - като разход за емитента. Никой няма и да ги върне - просто се емитира нов дълг. Жабоков говори за инфлация - ами тя ще изяде дълговете - тоест инфлацията е плюс за държавите и компаниите - те затова се мъчат да я вдигнат !!! И забелязваш ли, че в тоя часовник нагоре вървят и зеленичките неща?Ся вие двамата да не вземете да се самоубиете? :((((
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Къш, птицо проклета. :))))))Новият бичи пазар ще дойде по-бързо, отколкото аз искам. Това не ти е икономиката и пазарите от 29-а - сто години са минали от тогава. Икономиката е в пъти по-динамична - пазарите - десетки пъти по-динамични. Колкото са по-бързи спадовете, толкова и възстановяванията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 4
Императорът
преди 4 години
Благодаря, че ме развесели. :))))))))Нищо от това няма да се случи. Петролът няма да падне под 20 долара - и то за кратко - защото търсенето му расте ежегодно. Дори за тая година експертите прогнозираха ръст. Дори и да падне - ще е с 5-6% максимум - и то само за една година - на годишна база. 10 долара - това означава фалит на Арапия, дори при 20 долара кръв ще с.рат. Акциите на Газпром няма да паднат с повече от 10% под сегашните нива - а това е малко под нивото, на което съм купувал. Дори сега - ако се вземат предвид дивидентите - съм на плюс. Търсенето на природен газ расте дори в пъти по-бързо от търсенето на петрол. Всичките компании щели да бъда спасявани от фалит... сериозен ли си? И фармациите ли - заради ЕПИДЕМИЯ? И имотаджийските ли? Защо - защото наемателите ще измрат? Просто ще платят 1-2 наема със закъснение. и енергийните и суровинните ли? Защо - човечеството ще се върне в пещерите - заради един грип с под 2% реална смъртност? Никой няма да смее да качи лихвите - напротив. Смъкват ги. Инфлацията е двигател за икономиката - нека се качи с 2-3%. Прочети пак това, което написах по-долу - 3-4 пъти ако трябва. Всичко в света си е на мястото - и нещата и хората. Ням ядрена война, няма комета, която се е разбила в планетата. Много филми гледаш, Жабоков.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
дядя Вова
преди 4 години
Ето го стартовият пистолет:https://usdebtclock.org/Kаже ли бум!, тогава почва спринта!Кога?Ако знаех, щях към съответният момент да съм милионерпо днешните пари. По утрешните - милиардер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
studioaa
преди 4 години
Всички да се успкоят - мечият пазар ще бъде само временен.Новият бичи пазар ще започне само след като всичките бикове от предишните такива отдавна са се споминали и са в един по-добър свят от днешния... Спадът няма да спре докато всяка капка оптимизъм за растеж, приходи, просперитет и такива неща се изпари - само тогава икономиката може да бъде възстановена отново. Но както казах това, ще стане само след последният кенсианец вярващ във стимулите, кражбата и инфлацията отиде в пъкъпа при рогатия където му е мястото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
studioaa
преди 4 години
Ето това е твоята съдба изразена в кратък клип:***.youtube.com/watch?v=GOlVRHsVzE4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Скоро ще бъдеш разкъсан парче по парче от мечката, очаквай: 1. барел петрол под 10$,2. акциите на Газпром да струват под 0.0001$ за къс. 3. Dax ще падне с минимум 90% както и DJIA.Всичките компании от DAX и DJIA ще трябва да бъдат спасявани от фалит със планове за стотици трилиони $ без изключение не само Boeing.Спокойно пари ще има с лихва на север от 25% годишно и инфлация на север от 30% годишно.Познай в такава ситуация кой ще купува акции и инвестира?С кариерата ти на инвеститор е свършено, приеми го...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още