IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стачката на работещите в петролната индустрия на Норвегия продължава

На този етап протестът няма отражение върху добива в крайбрежните петролни платформи

17:06 | 16.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Работниците в петролните платформи в крайбрежието на Норвегия продължават да стачкуват с искания за по-добро заплащане и условия за пенсиониране, съобщава Ройтерс. Агенцията припомня, че ръководителите на компаниите в тази област не са се съгласили с исканията на синдикатите.

Собствениците на компаниите пък заявяват, че синдикатите не разбират икономическите реалности в континенталния шелф на Норвегия.

Досега протестите на работещите, които започнаха миналата седмица, имаха много малък ефект върху добива на петрол в региона. Компаниите обаче се опасяват, че е възможно споровете да продължат месец, което ще доведе до неизпълнение на договори.

Equinor, най-голямата норвежка компания за добив на петрол, съобщи, че в "краткосрочен план" не очаква да бъде засегната от стачните действия. Ръководството на компанията обаче не уточнява какъв период от време визира.

Заради протеста обаче беше преустановена работата на едно от находищата, на което оперира Shell в региона - "Кнар", от което се добиват по почти 24 хил. барела петролен еквивалент на ден.

В стачката вече участват 900 работници на петролните платформи, а синдикалната организация Safe предупреждава, че може да се включат всичките ѝ 2250 членове. По данни на норвежката статистика в петролната индустрия на страната работят около 50,7 хил. души. Половината от тях се занимават с добив на суровината.

Преди дни Международната агенция по енергетика (IEA) предупреди, че прекъсвания на добива в Северно море е един от факторите, който може да доведе до ръст на цената на петрола в световен мащаб.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още