IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Суровините продължават да мъчат стоманодобивната промишленост в Европа

Пропуските в защитните механизми, политиката на Индонезия и изваждането на коксуващите се въглища от списъка на ЕК могат да сринат производството на стомана в Европа

15:54 | 13.12.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) обмисля да премахне коксуващите се въглища от списъка с критични суровини, съобщава Euractiv. 

Стоманодобивната промишленост, която вече се сблъсква с трудности при вноса на суровините, от които се нуждае, предупреждава, че решението на изпълнителната власт на Европейския съюз (ЕС) може да доведе до катастрофа. Тази индустрия е изложена на сериозни удари, като търговското напрежение между Брюксел и Вашингтон постави сектора в турбулентна несигурност.

Рисковете могат да доведат до загуба на суровини, които са критични за производството на стомана.

Решението на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да наложи 25-процентните мита за вноса на стомана през 2018 г. вече оказва своето негативно влияние върху европейската промишленост, която се сблъсква със сериозно натрупване на стомана, която не може да бъде изнесена.

ЕК въведе „защитни“ мерки за спиране на този излишък чрез ограничаване на постъпващата стомана, която се отклонява от американския пазар.

Но според представители на стоманодобивната промишленост в Европа тези мерки не са ефективни.

Рисковете пред европейската стоманодобивна индустрия

Лакшми Митал, изпълнителният директор на стоманодобивния гигант ArcelorMittal, заяви пред германския вестник Frankfurter Allgemeine Zeitun, че в промишлеността има между 500 и 550 млн. тона свръхкапацитет – една четвърт от световното количество.

Според Митал това показва, че мерките на ЕС не работят.

„Необходимо е спешно да се предприемат допълнителни действия предвид митата, които президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи върху вноса на стомана“, посочи Митал.

„Защитните клаузи на ЕС имат пропуски - износителите твърде лесно ги избягват и въздействието е огромно: ние сме пренаситени със стомана“, коментира Митал.

Проблемът, според европейската стоманодобивна промишленост, е, че голяма част от свръхкапацитета е резултат от държавните субсидии в азиатските икономики. Тези субсидии могат да бъдат в любопитни форми. Например ЕС вярва, че Индонезия предоставя на вносителите на стомана за Европа несправедливо предимство, като ограничава износа на суровините, използвани за производството на стомана.

Последна актуализация: 00:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още