IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Съветът на Европа предупреждава за отстъпление в борбата срещу корупцията

Нови законодателни инициативи в някои страни направиха крачка в противоположна посока на реформите, предприети по-рано, се казва в нов анализ

17:14 | 03.05.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Групата държави срещу корупцията /ГРЕКО/ към Съвета на Европа изрази съжаление за отстъпление в борбата срещу корупцията, като критикува по-специално Румъния, Полша и Гърция в годишния си доклад, публикуван днес, предаде АФП.

"2017 г. беше мрачна година за борбата срещу корупцията", заяви Марин Мърчела, заместник-председател на Върховния съд в Хърватия и председател на Групата държави срещу корупцията /ГРЕКО/.

Нови законодателни инициативи в някои страни направиха крачка в противоположна посока на реформите, предприети по-рано с цел борба срещу тази "реална заплаха", която "разбива демократичната система" и "минира правовата държава", каза той.

В доклада се отправят критики към Гърция, която в началото на март бе призована от ГРЕКО да осъществи "осезателен напредък" в тази област. Обект на критика са също Румъния и Полша, където реформи в съдебната система предизвикват остри безпокойства и опасения за негативно отражение върху независимостта на правосъдието.

Полша и Румъния бяха обект на процедури за оценка, предприети от ГРЕКО "при извънредни обстоятелства", се припомня в доклада.

Антикорупционният орган на Съвета на Европа припомня в доклада обвиненията в корупция, засягащи Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, след като независима разследваща комисия посочи, че има силни съмнения, че някои нейни членове са действали в продължение на години в полза на Азербайджан в замяна на пари и придобивки в натура.

Тези "корупционни практики представляват сериозна заплаха за нашите институции и за самата демокрация", заяви генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд.

Като се отчитат "множеството обвинения в корупция, повдигнати през 2017 г. в редица страни и институции, напредъкът в борбата срещу корупцията не може да се разгледа като окончателно постигнат", изтъкна Мърчела.

Съставен от 48 европейски държави плюс САЩ, ГРЕКО е орган на Съвета на Европа. Той бе създаден през 1999 г., за да подобри способността на страните членки за борба срещу корупцията. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още