IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Техническата работа по облекчаването на гръцкия дълг е започнала

Ръководителят на Европейския механизъм за стабилност заяви, че работата трябва да приключи до лятото преди края на третата спасителна програма

10:15 | 23.02.18 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Вече е започнала техническа работа, с която да се определи дали Гърция се нуждае от облекчаване на дълга след очакваното ѝ излизане от спасителната програма по-късно тази година, заяви ръководителят на европейския спасителен фонд в петък, цитиран от Ройтерс.

Изискване инвеститорите да намалят дълга или да поемат загуби от стойността на държавните задължения няма да бъде част от каквото и да преструктуриране, когато Гърция излезе от спасителната си програма, заяви Клаус Реглинг, ръководител на Европейския механизъм за стабилност.

„Техническата работа започна, за да сме готови до лятото, когато програмата приключва“, каза той пред репортери в Токио.

„Ако устойчивостта на дълга изисква допълнително облекчаване на задълженията, сме готови да предоставим това, стига Гърция да продължи с реформите“, допълни той.

Техническата работа, която ще бъде свършена от заместник-министри и други представители на финансовите министерства от еврозоната, ще свърже размера на потенциалното облекчаване на дълга с икономическото представяне на Гърция във времето.

Реглинг изрази оптимизъм за Гърция, особено след като тя успя успешно да продаде държавни облигации на инвеститори, преди да излезе от програмата.

Гърция получи три международни спасителни заема от 2010 г. насам и дългът ѝ в момента е на ниво от 177% от икономическото производство.

Третата спасителна програма приключва през август 2018 г. и въпросът за облекчаването на дълга се очертава като важна крайна точка.

Международният валутен фонд (МВФ), който участва финансово в първата и втората спасителна програма, казва, че облекчаването на дълга е необходимо, за да може страната да излезе от кризата. Германия от дълго време настоява, че вместо това Гърция трябва да се фокусира върху реформите.

За да убедят МВФ да участва и в третия спасителен заем, правителствата от еврозоната заявиха миналата година, че през 2018 г. ще обмислят удължаване на матуритета и гратисните периоди на заемите си към Гърция, които ще варират от нула до 15 години. Средният матуритет в момента е 30 години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Представени са нови усилия за коригиране на последици в Гърция при запазването на водещият причинител (липсата на защита срещу вредното влияние от еврото).Ако не се допускаше тази грешка, Гърция нямаше да има сегашните дългове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още