IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Топ съветник на Борис Джонсън е нарушавал мерките на правителството

Призивите за оставката на Доминик Къмингс са все по-шумни

21:38 | 24.05.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимки: EPA/ANDY RAIN</em></p>

Снимки: EPA/ANDY RAIN

Топ съветникът на британския премиер Борис Джонсън Доминик Къмингс няколко пъти е нарушил правилата на британското правителство, пишат в неделя Sunday Mirror и Observer, позовавайки се на очевидци. Вследствие на разкритията отново се засилват призивите за оставката на съветника.

Британският премиер обаче не се трогва от това. Джонсън застава зад съветника си, става ясно от съобщение на Даунинг Стрийт. Доминик Къмингс е действал „отговорно, закономерно и почтено" и не по-различно от всеки друг баща. За момента оставка не се обмисля неговата оставка, поясняват от правителството.

Въпреки това той е проблематичен за Джонсън, в края на краищата Къммингс е най-влиятелният съветник на премиера и това не е първият път, в който 48-годишният политически консултант попадна с негативни заглавия в медиите заради неортодоксалното си поведение. Но подходът на Къмингс към кризата вероятно ще доведе до по-нататъшен спад в готовността на британците да следват ограниченията.

Премиерът Борис Джонсън обеща на своя съветник „пълна подкрепа“ в началото на съботния ден,. Но и без това противоречивият Къммингс попада все по-често под силна критика. Лидерът на Шотландската национална партия SNP Иън Блекфорд поиска той да бъде изгонен. „Ясно е, че Борис Джонсън трябва да уволни Доминик Къмингс", написа той в Twitter.

През уикенда дори депутати от консервативната правителствена партия се присъединиха към исканията за оставка: „Преди Доминик Къмингс да навреди допълнително на Великобритания, правителството, премиера, нашите институции или консервативната партия, той трябва да си иде", заяви известният депутат Стив Бейкър. „Стига!"

Неговият съпартиец Дамиан Колинс критикува още по-ясно правителствения съветник: „Доминик Къмингс е показал няколко пъти в миналото, че правилата не важат за него“, написа в Twitter Колинс в неделя сутринта. "Правителството ще бъде по-добре без него." A неговият колега Саймън Хуър също написа в социалната мрежа "Като се има предвид щетите, които господин Къмингс нанася на репутацията на правителството, той трябва да помисли за позицията си".

 

 

Дебатът дали Къмингс е нарушил британските правила за блокирания за ограничаване на пандемията на коронавируса при пътуване от 430 км в края на март доминираше новинарските заглавия във Великобритания през уикенда. Стратегът на кампанията и защитник на Brexit е пътувал със заболялата си от Covid-19 съпруга и четиригодишния си син от Лондон до Дърам в Североизточна Англия. Явно защото е искал да се грижи за сина си. Самият той се е разболял малко след това, според собствените му разкази.

Според правителствените разпоредби такова пътуването би било разрешено само по съществени причини. Независимо от това правителството защити действията на Къмингс. Ставало дума за благополучието на детето, твърдят от „Даунинг Стрийт“.

Според последните медийни съобщения Къммингс е бил видян и на 19 април в Дърам. Към този момент той вече възобнови работата си в Лондон, след като се възстанови от болестта. Също на 12 април той беше уж разпознат от минувач, този път в популярна дестинация, малко под 50 километра от Дърам. Ако всичко това се окаже истина, Къммингс е трябвало да пътува до Дърам поне два пъти по време на блокирането.

Правителствена говорителка отхвърли твърденията в събота вечерта като „грешни". Материалите от предишния ден са били неточни, каза тя. „Няма да си губим времето да отговаряме на поток от лъжливи твърдения за господин Къмингс от политически мотивирани вестници“, каза още тя.

Тя не поясни какво точно не е вярно от материалите от петък. Правителството вече призна, че Къмингс и семейството му са отишли ​в Дърам.

Къмингс отрече, че семейството му е било потърсено от полицията, докато е било в Дърам. Полицията обаче опроверга това в събота вечерта. В изявление се твърди, че с бащата на Куминг се е свързал полицейски служител на 1 април - заради присъствието на сина му, след като е получено предупреждение. От местния полицейски участък в Даръм са посетили къща на 1 април и "обяснили на семейството правилата за самоизолация, включително и съвети за пътувания само при спешни случаи". Полицията не споменава Къмингс по име, но съветникът на премиера е бил разпознат от съседи на неговите родители. Самият Къмингс отхвърли призивите за оставката си.

Британското правителство въведе строги правила за поведение на 23 март и наскоро леко ги облекчи. Според тях на британците сега е позволено да напускат домовете си за работа и развлечения, но винаги трябва да държат на разстояние два метра от други хора.

Срещите със семейството или приятелите все още са строго регламентирани: може да се срещат само с един човек, който не е част от собственото домакинство и само на открито.

Според много наблюдатели Къмингс е "сивият кардинал" на стратегията за Brexit, близък съветник на Джонсън. Критиците му го смятат за безскрупулен кукловод, почитателите  - за гениален тактик.

Джонсън избра 48-годишния Доминик Къмингс за свой стратегически съветник, след като пое премиерския пост през юли 2019 г.. Сътрудници от „Даунинг Стрийт" твърдят, че Къмингс е наложил властта си „с терор". Той освободи четири съветнички на премиера. Една от тях дори беше изведена с полиция от „Даунинг стрийт".

Къмингс е роден през 1971 в Дърам, Северна Англия. Следвал е история в Оксфорд. Негов близък от годините в университета го описва като „много по-умен от министър-председателя". След края на следването си Къмингс прекарва три години в Русия. Говори се, че е участвал в основаването на авиокомпания, която обаче така и не вижда бял свят. Завърнал се обратно във Великобритания, той има повече успех: участва в лобистка група срещу еврото и срещу присъединяването на страната към еврозоната.

По време на кампанията за напускане на ЕС Къмингс се наложи като истински идеолог на Brexit. Той създаде слогана „Да си върнем контрола", с който на британците се внушаваше, че трябва да имат правото сами да решават вътрешните си въпроси. В името на тази кампания Къмингс съвсем съзнателно разпространяваше напълно фалшиви информации.  Най-известният пример: автобус, облепен с надписа, че Великобритания плаща всяка седмица по 350 милиона паунда (410 милиона евро) на Брюксел. Пари, които можели да се вложат много по-смислено в британското здравеопазване. Това твърдение, както и редица други от времето на кампанията, се оказа пълна лъжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:54 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още