IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трансадриатическият газопровод чака заявки за нови отклонения по трасето си

Компанията, управляваща проекта, ще провери и интереса към увеличаване на доставките на газ

16:17 | 20.07.21 г.
<p>
	<em>Официалната церемония за началото на строителството на ТАР през 2016 г. в Солун. Снимка: Министерството на енергетиката</em></p>

Официалната церемония за началото на строителството на ТАР през 2016 г. в Солун. Снимка: Министерството на енергетиката

Трансадриатическият газопровод (ТАР) ще проведе нови пазарни тестове, за да провери интереса за разширяването на капацитета. Част от тях са свързани със събиране на заявки за нови изходни точки по трасето, пишат от компанията, управляваща газопровода.

Заявките за това се набират до 6 септември 2021 г.

В допълнение стартира необвързваща фаза на търговете за дългосрочен капацитет. Компаниите, които имат интерес към търга, ще трябва да подадат и обвързващи оферти при старта на кампанията, очакван за лятото на 2022 г.

ТАР започна своята търговска експлоатация в началото на 2021 година и през това време е транзитирал около 3 млрд. куб. метра газ от Азербайджан към Европа, включително и до България. Капацитетът на тръбите е 10 млрд. куб. метра, но той може да бъде удвоен. По тази причина и компанията е решила да провери какъв е интересът към  увеличаване на доставките.

Газопроводът е част от Южния газов коридор, подкрепен от Европейската комисия (ЕК). Целта му е да диверсифицира газовите доставки на Европа. България например може да получава до 33% от своето потребление през този газопровод.
Изграждането на новата газова връзка IGB, което трябва да приключи до края на 2021 година, е свързано с този проект.

Именно през интерконектора България трябва да получава газа от Азербайджан. Тъй като работата още не е довършена, в момента суровината минава през съществуващата връзка "Кулата - Сидирокастро".

IGB е важен и на фона на изграждащия се терминал за втечнен газ край Александруполис и проекта за Вертикалния газов коридор, свързващ системите на България, Гърция и Румъния.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още