IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великобритания е пред криза с реколтата от аспержи заради недостиг на работници

Британските земеделци разчитат почти изцяло на сезонни работници от България и Румъния

09:07 | 24.03.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

От близо сто години семейството на Крис Чин отглежда аспержи в долината Уай в Западна Англия. Тази година той се страхува, че несигурността около излизането на Великобритания от ЕС ще прогони източноевропейските му работници и реколтата от аспержи ще остане необрана, пише Ройтерс.

Отглежданите във Великобритания аспержи са смятани от готвачите за едни от най-добрите в света, но недостигът на сезонни работници застрашава индустрията с аспержи в страната и жизнеността на компанията Cobrey Farms на Чин.

Това притеснение се споделя от много британски производители на плодове и зеленчуци, които почти изцяло разчитат на сезонни работници от България и Румъния, за да запълнят краткосрочните работни места, нежелани от британците.

Във фермата на Чин, чийто оборот надхвърля 10 млн. паунда (13 млн. долара) на година, работниците берат аспержите, чиито стръкове може да растат с 20 см на ден, на ръка. Понякога те трябва да ги берат два пъти на ден, след което ги изпращат на клиенти като Marks and Spencer и най-големия британски супермаркет Tesco.

„Невероятно ясно е – без сезонни работници мигранти няма да има британски аспержи на рафтовете в супермаркета ви“, казва Чин, чийто прадядо започнал да работи като фермер през 1925 г. „На този етап ще трябва да внасяме или работници, или аспержи“, допълва той.

Сезонът на аспержите във Великобритания е кратък, като по традиция обхваща времето от 23 април до средата на юни. Това ще бъде първият голям тест за кризата със сезонните работници през 2019 г.

Тази година екипът на Чин трябвало да работи много по-усилено, за да наеме румънци и българи, които са смутени от дългия процес по Brexit. Те също така се притесняват от посрещането, което ще получат от британците, които гласуваха за напускане на ЕС през 2016 г.

Въпреки че Cobrey Farms е подписала договори с 1200 работници, които трябва да започнат да пристигат в края на този месец, Чин се опасява, че много от тях няма да дойдат. Той не смята, че ще може да прибере цялата реколта, така че скъпи аспержи ще останат в полето.

„Ако недостигът ни на хора е 20%, ще оберем с 20% по-малко аспержи. Британското земеделие не предлага големи маржове, така че 20% по-малко означава, че ще бъдем на загуба. 50% по-малко може да ни потопят“, отбелязва Чин.

Притесненията му се засилили,  след като 20 от 100-те служители, които трябвало да помогнат с отглеждането на аспержите през януари, не се появили.

От 247 работници, които трябвало да пристигнат между 31 март и 6 април, 125 все още не са резервирали полети, казва Чин. Сред тях са 38 души, които работили в Cobrey Farms преди и живеели в десетките каравани в подножието на хълмовете.

Чин, който гласувал за оставане на Великобритания в ЕС на референдума през 2016 г., казва, че несигурността за правата на източноевропейските работници и периода, в който могат да останат, наред със спада на стойността на паунда, е довела до това Германия и Холандия да бъдат смятани за по-привлекателни дестинации.

Само 11 дни преди Великобритания да напусне ЕС, правителството все още не е договорило споразумение за оттегляне или удължаване на Brexit, така че рискът от хаотично напускане без сделка не може да бъде изключен.

Ако Великобритания постигне споразумение за излизане от ЕС, ще започне преходен период, запазващ свободата на движение до края на 2020 г. В случай на Brexit без сделка граждани на страни членки на ЕС, които пристигат след 29 март, ще трябва да се регистрират, за да работят повече от три месеца.

28-годишната Елина Костадинова, която е мениджър в Cobrey Farms и е от Варна, казва, че много работници се притесняват да пристигат във Великобритания заради Brexit.

„Те не знаят дали ще бъдат приети в страната, колко време могат да останат, как ще пътуват и какво ще е бъдещето им. Би било чудесно, ако британското правителство вземе решение, така че да можем да предадем посланието“, казва Костадинова.

Британските ферми обичайно плащат на служителите минималната за страната надница от 7,83 паунда на час и бонуси за добри резултати.

Чин смята, че идеята британски работници да запълнят празнината, е неосъществима. Той не очаква помощ от супермаркетите, където обемите от продажби вече са били договорени за сезона и цените са определени, ако не възникнат извънредни обстоятелства.

Британският сектор на плодовете и зеленчуците разчита на 80 хил. сезонни работници от ЕС всяка година. Преди агенциите за подбор на персонал са били наводнявани с кандидати, но през 2017 и 2018 г. интересът е намалял, тъй като работници от България и Румъния са избрали да заминат за други страни членки на ЕС.

През последните два сезона Великобритания е изпитвала недостиг от около 10 хил. работници, което застрашава доставките на храна и принуждава фермите да плащат по-високи заплати и бонуси. В края на лятото, когато работниците искат да си тръгнат, фермите ще предложат безплатен подслон и покриване на разходите за полетите в опит да ги убедят да останат.

Агенцията за подбор на персонал Concordia, която търси берачи от страни членки на ЕС за британските ферми, съобщи, че сега трябва да работи много по-усилено, за да набере служители.

„Британското земеделие определено навлиза в криза. Липсата на работна ръка означава липса на реколта, а това означава липса на плодове и зеленчуци на рафтовете в британските супермаркети“, казва главният изпълнителен директор на компанията Стефани Морел пред Ройтерс.

Тя говори в Москва, след като британското правителство одобри пилотен проект 2500 работници от Русия, Украйна и Молдова да влизат в страната за до шест месеца в идните две години.

Чин, който има около 14 160 декара земя, иска правителството да увеличи броя им до 10 хил. това лято и над 50 хил. в идните няколко години.

„Не можем да променим естествения цикъл на реколтата..., така че ключът е да не чакаме големи части от британските ни земи да бъдат заличени от пълно бедствие“, казва Чин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:40 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
todortk
преди 5 години
Е нали британците това искаха? Да не им идват във великата страна разни източноевропейци да им подбиват цените на труда. Просто сега ще се окаже, че тоя труд британците не искат да го вършат и ще остане несвършена работа. Някои фирми ще фалират и така...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още