IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Великобритания губи пазарен дял в САЩ, Германия и Китай

Пандемията, Brexit и глобалния търговски хаос забавят износа на страната за водещите ѝ пазари, според доклад

11:31 | 08.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Обединеното кралство е загубило пазарен дял в САЩ, Германия и Китай по време на пандемията от новия коронавирус заради глобалния търговски хаос, Brexit и лошата производителност, показват данни от ново изследване, публикувано в понеделник, предава Ройтерс.

Обединеното кралство се представя особено лошо поради дългосрочна стагнация в растежа на производителността, посочва се в доклада на Центъра за бизнес просперитет на Lloyd’s Banking Group и Aston University.

Великобритания губи пазарен дял на най-големите си пазари за износ - САЩ и Германия, показва изследването.

„В някои ключови дестинации за износ изглежда, че Обединеното кралство е претърпяло по-рязък спад, имало е по-бавно възстановяване и е наблюдавало намаляване на глобалната си конкурентоспособност“, посочва се в доклада.

Спадът на британския износ за САЩ изглежда най-рязък както в абсолютно, така и в относително отношение и най-продължителен сред големите европейски страни (с изключение на Франция), посочва се в документа.

„Между 2017 и 2019 г. Обединеното кралство увеличава общия износ за Германия с 8,5% - по-малко от растежа на износа, постигнат от Италия (12%), Холандия (14%) и Испания (20%), както и САЩ (24%)“, констатира се още в доклада.

„Това до известна степен рисува картина на забавяне на износа на Великобритания за Германия след референдума за Brexit през 2016 г., което може да означава известно разединяване между двете икономики“, посочват икономистите Джун Ду и Александър Шепотило, които са сред авторите на доклада.

Изследването, основано на търговската статистика на ООН, също показва, че Обединеното кралство е загубило пазарен дял и в Китай. „Комбинацията от COVID, Brexit и дългосрочните предизвикателства пред производителността на Великобритания ще постави британския бизнес в неблагоприятно положение в обозримо бъдеще“, посочват експертите в документа.

Относително лошата производителност на Обединеното кралство озадачава от години. Обясненията варират от лоши умения на служителите и ниски инвестиции в научни изследвания до фактори от страна на търсенето, като финансовата криза.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:07 | 20.08.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още