IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Veolia иска да създаде глобален гигант в управлението на водите и отпадъците

Ходът цели да противодейства на растящата конкуренция на Китай в сектора

19:47 | 31.08.20 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Antoine Antoniol/Bloomberg</em></p>

Снимка: Antoine Antoniol/Bloomberg

Veolia Environnement иска да придобие най-големия си конкурент в опит да създаде глобален гигант в сектора на управлението на отпадъци и води и да се справи със задаващата се конкуренция от Китай, предава Bloomberg.

Опортюнистичният опит на френската компания да придобие Suez съживява усилие, което се провали преди осем години. Сега моментът може да е по-подходящ, тъй като климатичните промени заемат предно място в глобалния дневен ред, а правителствата в света се стремят да инвестират в услуги за рециклиране и да гарантират сигурността на водните ресурси.

Тенденциите стимулираха ръст на сделките. Китай сля няколко компании, а KKR през март реши да купи британската компания за управление на водните ресурси Viridor за около 5 млрд. долара. EQT AB пък придоби френския си конкурент Saur преди две години.

„Консолидацията ще продължи“, смята главният изпълнителен директор на Veolia Антоан Фреро, след като обяви офертата за 2,9 млрд. евро (3,5 млрд. долара) за първоначални 29,9% в Suez, първата стъпка към потенциално пълно придобиване. „Китай явно разбра значението на тези бизнеси“, заяви Фреро и допълни, че китайската компания Beijing Enterprises Water Group ще се превърне в най-големия конкурент на компанията му в бъдеще.

Veolia, която у нас е концесионер на „Софийска вода“, предложи да придобие дела от енергийната компания Engie за 15,50 евро на акция. Ако сделката бъде одобрена, тя ще направи оферта за останалата част от компанията, използвайки тази цена като референтна. Това би оценило Suez на 9,7 млрд. евро (11,6 млрд. долара).

Компаниите опитаха, но не успяха да постигнат сделка през 2012 г. Неофициалните им разговори се провалиха заради антитръстови притеснения относно френския им воден бизнес, безпокойство на правителството от загубени работни места и разногласия сред лидерите на двете компании. Същевременно Engie и Suez тласкаха усилията, докато сега Veolia е на предната позиция.

За да се предотвратят антитръстови притеснения този път, френският инвестиционен фонд Meridiam, който е основен участник в обединението, спечелило концесията на летище София, се е съгласил да придобие френския воден бизнес на Suez, съобщи Veolia. Други области на конкуренция включват някои дейности за управление на отпадъците във Франция и някои извън Франция, уточни Veolia. Компанията вижда оперативна и покупателна синергия от 500 млн. евро в сделката.

Трансакцията ще създаде компания с комбинирани приходи от над 40 млрд. евро със заводи, третиращи всичко – от питейна вода до опасни отпадъци. Това се случва в момент, когато компании от сектора на комуналните услуги опитват да съживят печалбите, засегнати от коронавирусната пандемия, а правителствата се стремят да харчат повече за екологични услуги в пакетите си от мерки за стимулиране на икономиката.

Вяла реакция

Макар че офертата надвишава с 27% цената на акциите на Suez в края на петъчната търговия, компанията понесе тежък удар от коронавирусната криза. 52-седмичният връх, достигнат през февруари, беше 16,04 евро.

Книжата на Suez поскъпнаха с 18,3% към 18 ч. българско време до 14,48 евро за акция, което показва, че някои инвеститори се съмняват, че офертата на Veolia ще бъде успешна.

„Придобиването на Suez ще превърне Veolia в по-международна компания със значителни позиции особено в Испания и Северна Европа. Но тези два пазара са зрели, а положението „ с испанския воден бизнес на Suez е „малко предизвикателно“, коментира Ксавие Рюнар, анализатор в компанията Bryan, Garnier & Co.

Макар че офертата за Engie до момента е необвързваща, се смята, че компанията иска да продава, след като обяви голям план за продажба на активи през юли. Suez задейства програма за освобождаване от активи миналата година, за да реинвестира средствата в по-обещаващи активи и да намали дълга си.

С дял от 23,6% в Engie френското правителство ще трябва да се произнесе по евентуална сделка, но е малко вероятно то да се противопостави на създаването на глобален гигант, особено в момент, когато Европа се стреми да противодейства на растящите амбиции на Китай.

Франция ще проучи офертата и ще обмисли интересите на Engie и качеството на индустриалния проект, коментира финансовият министър Бруно льо Мер в комюнике. Той допълни, че страната иска да гарантира, че концентрацията няма да тласне нагоре цените за местните власти. 

Подчертавайки ангажимента си към сделката, Veolia може да предприеме увеличение на капитала, за да помогне за финансирането на цялостното придобиване и да задържи инвестиционния кредитен рейтинг дори след поемането на дълг от около 11 млрд. евро на Suez.

„На глобалния пазар размерът е от голямо значение за финансирането на оборудването, необходимо за финансирането на екологичния преход на градове и индустрии. Взаимното допълване на двете групи е много силно“, казва Антоан Фреро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:15 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
Значи затуй Engie днес така ми подскокна нагоре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още