IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Всеки шести младеж в ЕС е загубил работата си заради икономическите последици от COVID

За специфични мерки срещу младежката безработица призовават от Европейската конфедерация на профсъюзите

21:01 | 15.02.21 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Всеки шести младеж в Европейския съюз (ЕС) е загубил работата си заради икономическите последици от COVID-19, съобщават от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП).

Според данните, цитирани от КНСБ, през септември 2020 г. равнището на безработица сред младежите в ЕС е 17,1% и е нараснало значително в няколко страни. Сред тях са Испания (40,5%), Италия (29,7%), Франция (19,6%). В България процентът на безработните младежи е 18,3%.

Коронаризата е влошила положението на младите хора, които не са заети, не се образоват или обучават. Броят им, особено в страни като Италия, Гърция, България и Румъния, се увеличава. Това включва най-уязвимите хора, изложени на висок риск от маргинализация, бедност и трайно изключване от заетостта, посочват от ЕКП.

Кризата засяга особено работниците в „нестандартни форми на заетост“, като например работа на непълен работен ден или временна заетост. Често те не отговарят на условията за отпуск по болест, обезщетения за безработица или схеми за защита. 

Европейската комисия признава, че младежта в евросъюза е една от най-тежко засегнатите от пандемията и призовава системите за социална защита да се насочат и към младите хора. Все още не е ясно каква част от средствата за икономическо възстановяване от 750 милиарда евро ще бъдат инвестирани в младежта, посочват от ЕКП.

Конфедерацията апелира за възстановяване на младежката заетост и предлага социалните партньори да бъдат включени в разработването, наблюдението и оценката на националните планове за възстановяване, както и включването на младежките структури на синдикатите в процеса на оформяне на европейски и национални планове за възстановяване.

Според ЕКП трябва да се разработят специфични мерки за възстановяване на работните места на младежи и работници в нестандартни форми на заетост, така че да имат достъп до социална защита.

ЕКП насърчава всички държави-членки да разработят специфични мерки за борба с младежката безработица и несигурното навлизане на пазара на труда и да осигурят реално възстановяване на заетостта.

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
mrynmryn
преди 3 години
Какъв е шансът 1/6 от младежите да са били бармани/сервитьори/готвачи или друга ниско квалифицирана работа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
julian12
преди 3 години
Бяха... вече играта е друга. ЦБ много добре знаят какво следва когато държат лихвите толкова ниски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 3 години
ЕЦБ+всички ЦБ на държавите в ЕС.ФЕД вдигаха лихвите допреди кризата,бяха коректни в политиката си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
Shadow1
преди 3 години
За кои централни банки говориш, изброй ги?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 3 години
Търсете сметка от Централните банки...Марио Драги,Кристин Лагард ,те са отговорни за паричната политика в последните 5,6години...После е ЕС,политиците и не на последно място правителството на ГЕРБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
дядя Вова
преди 3 години
Споооко, цирка ще е до 2025-та, както каза Световната Банка..Тогава ще е всеки 3-ти. Ако не и всеки 2-ри.И ще настъпи Светлото Евроатлантическо бъдеще.Що Русия и Китай ще се разпаднат, ще фалират,а тия млади прогресивни сили там ще станат я кметове, я губернатори..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още