IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вторият плаващ вятърен парк в света отплава за Португалия

При една широкомащабна комерсиализация цената на този тип енергия може да достигне диапазон от 40-60 евро за мегаватчас до 2030 г.

22:32 | 21.10.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Първата турбина от проекта WindFloat Atlantic отплава успешно от Ферол, Испания, към Виана до Кастело в Португалия в събота (19 октомври), пише Euractiv.

С това се поставя началото на втория в света плаващ вятърен парк.

Към тази първа турбина ще се присъединят през следващите месеци още две плаващи единици, които до края на годината ще произвеждат 25 мегавата електроенергия, достатъчна за покриване на енергийните нужди на 60 000 домакинства, заявиха организаторите на проекта Windplus

Това е втората плаваща вятърна централа в Европа и в света, след като проектът Hywind влезе в експлоатация край бреговете на Шотландия през октомври 2017 г.

Проектът използва технологията WindFloat, която позволява да се монтират платформи в дълбоки води, недостъпни до момента, където могат да се използват обилните вятърни ресурси.

Проектът се ръководи от консорциума Windplus, включващ EDP Renewables ( с дял от 54,4%), френската ENGIE (25%), испанското Repsol (19,4%) и базираната в САЩ Principle Power Inc. (1,2%).

Правителството на Португалия, Европейската комисия (ЕК) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) предоставиха финансова подкрепа, като ЕИБ играе ролята на водещ банков инвеститор за проекта.

„Това е първата плаваща вятърна централа, която се финансира от банки“, споделя Жоао Метело, главен изпълнителен директор на Principle Power, като добавя, че Windplus е първият по рода си изцяло търговски проект.

„Чудесно е да видим втори такъв проект“, каза от своя страна Джайлс Диксън, изпълнителен директор на търговската асоциация WindEurope.

Очаква се вятърните паркове в открито море да играят важна роля за постигане на целите на Европейския съюз (ЕС) в областта на климата и възобновяемата енергия. Източници от индустрията казват, че плаващите вятърни турбини ще позволят една истинска глобализация на съоръженията за генериране на енергия от морски вятър, тъй като платформите могат да бъдат инсталирани по-далеч в морето на места, които преди са били недостъпни.

Потенциалът е огромен. WindEurope очаква мощности от около 350 мегавата да бъдат включен в Европа до 2021 г. и още 4-5 гигавата до 2030 г. Технически потенциалът на тази енергия в Европа достига около 4000 гигавата.

Технологично проектът Windplus е първият, който разчита на полупотопяема платформа, която ще позволи по-нататъшно търговско разгръщане на офшорни вятърни паркове в целия свят, тъй като това вече е по-евтино и по-гъвкаво от използваните досега технологии.

Инсталациите могат да бъдат изградени на сушата и след това да бъдат изтеглени в морето, без да се разчита на тежкотоварни кораби, които водят до по-големи разходи.

С по-широкото възприемане на технологиите се очаква разходите да намаляват бързо. Днес цената на енергията от плаващ парк се движи около 180-200 евро за мегаватчас. Но при широкомащабна комерсиализация тя може да падне дори по-бързо от очакваното, достигайки диапазон от 40-60 евро за мегаватчас до 2030 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 9 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
мдаа ... едно кратко клипче за този в шотландия :https://***.youtube.com/watch?v=sgCA5e7K7r8докато на португалския платформата е по-различна :https://***.youtube.com/watch?v=GvDZCEoOV9Uс технологията се експериментира от поне 7-8 години , явно е достатъчно надежна вече за комерсиална употреба . някъде четох , че фактора за капацитет на плуващите турбини достига впечатлителните 65% тука из европейските води ... в интерес на истината такива плуващи паркове се строят няколко в усато , а усилено се експериментира във франция , норвегия , южна корея , япония , китай ... интересно , липсват държави от прогресивния свят в този списък ... но пък от лидерите им има новини за нови ракети дето носят ядрено оръжие , нови бойни дронове ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още