IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въздухът в Европа - какво да направим за подобряване на качеството му?

ЕК започва публични консултации във връзка с актуализираните насоки на СЗО за чистотата на въздуха

18:47 | 23.09.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Множество страни в Европа, включително и много членове на ЕС, все още отчитат влошено качество на въздуха въпреки предприетите действия в тази насока. Всяка година 400 хил. европейци губят живота си от заболявания, свързани с лошото качество на въздуха - рак на белите дробове, астма, сърдечно-съдови проблеми и т.н.

Изчисленията на Европейската комисия (ЕК) сочат, че здравните и икономическите разходи във връзка със замърсяването на въздуха възлизат на между 330 млрд. и 940 млрд. евро годишно в ЕС.

От Световната здравна организация (СЗО) съобщиха, че замърсяването на въздуха е много по-смъртоносно, отколкото се смяташе преди. Организацията актуализира своите лимити на замърсителите във въздуха - фини прахови частици, азотен диоксид и т.н.

Във връзка с това решение от ЕК също стартират публична консултация относно ревизия на европейските правила за чист въздух. Брюксел ще приема становища по казуса до 16 декември 2021 г.

"Амбицията ни е за нулево замърсяване и нетоксична околна среда. Искаме гражданите на ЕС да дишат чист въздух", коментира комисарят по околната среда Виргиниюс Синкявичюс, цитиран от пресцентъра на ЕК.

България също е от страните в ЕС, която не изпълнява нормите за чистотата на въздуха. Страната от години е с наказателни процедури заради неизпъление на европейското законодателство в тази сфера. Част от проблема с мръсния въздух са горивните инсталации, както и печките, използвани за отопление през зимата в населените места.

По данни на Европейската агенция по околна среда четири държави от ЕС регистрират концентрация на фини прахови частици PM2.5 над европейските норми, а 28 в Европа - над насоките на СЗО, публикувани през 2005 г.

В 19 държави от общността нивото на озон е над годишните лимити на ЕС, а всички държави в Европа надвишават нормите на СЗО. Замърсяване с азотен диоксид над европейските норми отчитат 18 държави от ЕС. Лимитите на ЕС и СЗО за азотния диоксид са едни и същи.

Данните на европейските власти показват, че през 2020 година замърсяването на въздуха в Европа намалява и основната причина за това са намалените емисии от транспорта, който беше ограничен от пандемията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:46 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още