IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Заради Credit Suisse Швейцария мисли за немислимото - наказания за банкерите

Страната обмисля да въведе британския модел, при който топ ръководителите на финансовите компании са пряко отговорни за действията си

17:46 | 28.05.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg</em></p>

Снимка: Stefan Wermuth/Bloomberg

Гневът към Credit Suisse след поредица от скандали кара Швейцария да преосмисли система, при която топ банкерите до голяма степен остават недосегаеми, пише Ройтерс.

Големите загуби на Credit Suisse от колапса на хедж фонда Archegos и изпаряването на инвестиции за милиарди на клиенти, подкрепени от изпадналата в несъстоятелност британска компания за финансови услуги Greensill, разгневиха регулаторите и станаха причина за необичайни обсъждания сред депутатите за глобяване на банкери.

Дебатът, който е най-голямата обществена дискусия за реформиране на банковата система след световната финансова криза, цели да сложи край на настоящия разхлабен режим, при който глобите за банкери не са възможни, и да копира по-строгите правила във Великобритания.

„Директори на банки не поемат отговорност за действията си, защото не е необходимо. Няма реални санкции за лошо управление“, коментира Герхард Андрей, депутат от Зелените в швейцарския парламент.

„Скандалите, които нанасят удар на Credit Suisse – от Мозамбик до Greensill, вредят на репутацията на Швейцария. Предлагаме реформа…, която ще означава, че ако нещо се обърка, мениджърът да поема отговорността“, допълни той.

Предложенията на Андрей, съобразени с революционния британски модел, при който топ ръководителите на финансовите компании са пряко отговорни за действия си, трябва да бъдат обсъдени от швейцарските депутати през идните дни.

Дебатът започна, след като Credit Suisse изгуби над 5 млрд. долара от колапса на хедж фонда Archegos и е изправена пред редица съдебни действия заради инвестиции на клиенти на стойност над 10 млрд. долара, свързани с Greensill.

Говорител на банката заяви, че бордът на директорите ѝ е започнал разследвания, които ще „отразяват по-широките последици“ от тези събития, и допълни, че е направил промени в ръководството на отдела за инвестиционно банкиране и контрол на риска.

Поредицата от скандали разгневиха членовете на швейцарския финансов надзор FINMA, които не могат да държат банкерите отговорни, защото правилата в Швейцария му позволяват да санкционира директори, само ако те са директно замесени в нередности, но не и при общи пропуски на мениджърите.

Говорител на FINMA заяви пред Ройтерс, че приветства обсъждания за „оптимизиране“, „въпроси за личната отговорност“ и допълни, че други финансови центрове „стигат значително по-далеч от Швейцария“.

Той уточни, че настоящите правила в Швейцария позволяват наказания като забрана за банкерите да работят, само ако съществува пряка връзка между мениджъра и нередностите, и че не е достатъчно да се покаже само, че човекът е отговорен.

Въпреки наказанията за Credit Suisse и многобройните скандали FINMA не успява да постави банката под контрол, а недоволни акционери също не бяха в състояние да отстранят председателя Урс Ронер преди пенсионирането му тази година.

Освен с Archegos и Greensill Credit Suisse има и други проблеми, включително шпионски скандал, който наложи оттеглянето на бившия й главен изпълнителен директор.

Нейните банкери са изправени и пред съдебни дела във Великобритания и САЩ, свързани с отпуснати заеми на Мозамбик, които са тласнали страната към дългова криза.

Американски прокурори съобщиха миналата година, че разследват ролята на Credit Suisse по дело за корупцията на стойност 2 млрд. долара, произтичаща от заеми, които са били уредени с помощта на банката за развитието на крайбрежните защити на Мозамбик. Банката съобщи, че сътрудничи на разследването.

В коментар за новите неприятности банката заяви, че е спряла заплащането на някои служители, замесени в скандала, включително на членове на изпълнителния борд, така че е в състояние да възстанови парите, ако е необходимо.

Швейцарският адвокат Моника Рот смята, че за акционерите на банката е твърде скъпо да търсят справедливост, като завеждат съдебни дела срещу директори заради пропуски в швейцарските съдилища. Тя също така смята, че трябва да стане възможно надзорници да замразяват заплащането на директори.

Реформите обаче вероятно ще се натъкнат на съпротива. Швейцарската банкова асоциация съобщи, че настоящият надзор е „добре балансиран“ и строг и че евентуални подобрения трябва да вземат предвид „особеностите“ на швейцарската банкова система.

Доминик Грос от Швейцарския съюз на организациите за развитие, прогнозира, че швейцарските депутати няма да са склонни на промени.

„Има разбиране, че силен финансов център е част от и емблема за Швейцария, точно като часовниците и шоколадите. Голяма част от населението се възползва от парите, които влизат в страната“, отбелязва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
terziеv
преди 2 години
Сложи *** за голям шеф и жена начело на инвестиционния отдел и после чакай резултати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още