IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо шефът на Deutsche Börse трябваше да си тръгне?

Как е възможно подобен опитен мениджър да подцени експлозивната сила на сделка с акции в условията на преговори за сливане, питат се анализатори

14:04 | 27.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Карстен Кенгетер. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Карстен Кенгетер. Снимка: Ройтерс

За втори път в кариерата си иначе опитният инвестиционен банкер Карстен Кенгетер пада жертва на бизнеса с ценни книжа. В швейцарската банка UBS през 2011 г. един младши трейдър от неговото подразделение причини неволно загуба за банката от 2  млрд. долара и така спря възхода на Кенгетер към шефското място в голямата банка. В Deutsche Börse – германския борсов оператор, сега самият той се провали със покупката на акции за 4,5 млн. евро.

Така в края на годината 50-годишният Кенгетер ще се оттегли от поста – на фона на разследване за търговия с вътрешна информация.

Съобщението, че Кенгетер напуска групата през декември, идва три месеца преди да изтече договорът му.

Tвърде голям стана през последните дни натискът върху него. Влиятелни акционери и представители на служителите искаха да видят ясна стъпка, след като в понеделник франкфуртски съд блокира усилията му за извънсъдебно споразумение по делото, което тече от февруари.

Директорът е уведомил надзорния съвет, че иска да си тръгне на 31 декември, "за да позволи на компанията да съсредоточи енергията си обратно върху клиентите, бизнеса и растежа и да избегне допълнително бреме, причинено от продължаващото разследване".

Съответно и реакциите бяха положителни, пише Die Welt. “Това решение е правилно и последователно“, казва Инго Шпайх, фонд мениджър от големия акционер в борсовия оператор Union Investment. Сега трябвало възможно най-скоро да се намери наследник. Друг голям акционер, пожелал анонимност, каза, че чувства облекчение, използвайки и думата „най-накрая“.

Сега надеждите са, че в компанията ще се завърне спокойствието. Поне така го формулира и самият мениджър в писменото си становище. „На фона на обществените обвинения и твърдения искам с тази оставка преди всичко да защитя Deutsche Börse“. Така той откривал пътя към ново начало. 

Как обаче ще изглежда това ново начало, засега не е ясно. Кенгетер ще продължи да управлява дружеството с 5000 служители до края на годината, с „пълното доверие на Борда“, както пише в становище на компанията.

През миналите седмици вече циркулираха имена на възможни наследници, сред тях беше и това на досегашния председател на Борда на DZ-Bank Ларс Хиле, чийто договор там изтече в средата на октомври. Също така се споменава и името на Маркус Рис, председател на Борда на застрахователя Ergo. Рис и председателя на Надзорния съвет на Deutsche Börse Йоахим Фабер се познават от съвместната си работа в Allianz.

Драмата на Кенгетер започна през февруари, когато прокуратурата във Франкфурт започна да разследва сделка, включваща изкупуването на 60 000 акции на Deutsche Börse от него за 4,5 милиона евро на 14 декември 2015 година. Около два месеца по-късно германският борсов оператор и лондонският London Stock Exchange обявиха планове за сливане, които впоследствие бяха отхвърлени от Европейския съюз, но пък тласнаха нагоре котировките на акциите към онзи момент, припомня медията. 



Сега разследващите органи обвиняват мениджъра, че още през лятото на 2015 г. е водил преговори с лидерите на LSE за сливане и с това познание е извършил печеливши сделки с акции. И двата борда – надзорния и управителния, както и самият Кенгетер, отхвърлят обвиненията.

Всъщност делото трябва да е приключило вече. Но в началото на седмицата окръжен съд на Франкфурт обжалва опитите да се спре разследването. Кенгетер трябваше да плати глоба от 500 000 евро от личните си активи. Deutsche Börse беше готова да приеме два глоби в размер на общо 10,5 милиона евро. Първоинстанционният съд обаче заяви, че „с оглед на тежестта на обвиненията и позицията на обвиняемия приключване на делото не е подходящо. Ето защо прокуратурата трябва да разследва допълнително“.

Възможно е процесът да се прекрати на друга инстанция. Независимо от това за мнозина репутационните щети след няколкомесечното разследване са твърде големи. Специалисти от компанията, но и извън нея, се питат как е възможно точно шефът на борсата да подцени експлозивна сила на подобна сделка с акции в условията на преговори за сливане, независимо от това до каква степен са стигнали самите преговори.

„Той пропусна идеалното време да се оттегли. Само този факт го прави в очите ми неадекватен за мениджърската позиция", заяви Клаус Нийдинг, вицепрезидент на германската асоциация на акционерите (DSW).

И шефът на надзорния съвет Фабер е под критика. Програмата за възнагражденията е била негова идея. Колко дълго ще остане и той начело на контролния панел е неясно. "Г-н Фабер трябва да остане в Борда, за да помогне за оформянето на преориентацията на компанията", каза представителят на главният акционер Инго Шпайх. Дали това ще е факт и след годишното общо събрание през пролетта на 2018 г., не е ясно. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още