IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евродепутатите се заеха с директните плащания за фермерите

Готов е проектодокладът за стратегическите планове за земеделието

15:39 | 15.11.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: ЕП</em></p>

Снимка: ЕП

Готов е проектът на доклад на Европейския парламент (ЕП) за бъдещата европейска Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. и стратегическите планове, чрез които за първи път страните членки ще я прилагат.

Евродепутатът Естер Еранс Гарсия (Испания) публикува днес изготвения от нея проект за предложения от ЕК регламент за стратегическите планове. С доклада се предлагат 448 изменения в текстовете на  ЕК, съобщи българският Институт за агростратегии и иновации.

Едни от най-интересните изменения засягат тавана на директните плащания и обвързаната подкрепа.

За таваните ЕП предлага всяка държава членка сама да определи праг за директните плащания. Този праг не може да бъде по-нисък от 100 хил. евро. 

Средствата, които го надхвърлят, следва да се намалят по решение на държавата членка с най-малко 25% и най-много 100%.

От обхвата на таваните ЕП предлага да се изключат единствено плащанията за млади стопани и екосхемите, за да няма противоречие с екологичните цели на сегашния регламент и целта за приемственост между поколенията.

При приспадането на разходите за труд ЕП предлага да се добави възможността да се приспадат и реално направените трудови възнаграждения, а не само средната стойност. Предложението включва и възможността държавите членки да използват и показатели за стандартни разходи за трудови възнаграждения за различните видове стопанства.

Къде да отиват спестените средства?

Предложението на Комисията предвиждаше спестеният ресурс да се използва с предимство за преразпределителното плащане, като единственото ограничение беше неговия размер да не надвишава средното плащане на хектар за всяка една държава-членка. Предложението на ЕП казва, че този ресурс трябва да се използва приоритетно за необвързаните с производството плащания.

Интересното по отношение на преразпределителното плащане е, че ЕП предлага размерът на това плащане да не бъде по-висок от 25% от  основното подпомагане на доходите за устойчивост, съответстващо на средното на национално равнище. Предлага се също финансов таван, над който стопанствата да не получават преразпределително плащане.

За разлика от Комисията, ЕП предлага да се запазят текстовете от Регламент 1307/2013 г. за национални правила срещу заобикаляне на правилата за тавана и срещу изкуственото разделяне на стопанства, но без да се споменава референтна година.

Последна актуализация: 22:55 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още